Co oznacza litera "R" na skrzynce pocztowej? Sprawdź. To symbol, którego nie zignoruje żaden listonosz

Na skrzynkach pocztowych niektórych bloków możemy zauważyć naklejony znaczek z literą "R". Wiele osób zastanawia się, co on właściwie oznacza i dlaczego jest tam umieszczany. Okazuje się, że za naklejką kryje się bardzo istotna informacja dla pracownika poczty.

Niektórzy myślą, że za naklejaną na skrzynkach literką "R" kryje się brak zgody na wrzucanie reklam i ulotek. Nic bardziej mylnego. Taki znaczek jest przeznaczony dla informacji pracownika poczty. Lepiej to sprawdź, bo może ci się przydać.

Zobacz wideo Czy Poczta Polska jest w stanie przeprowadzić wybory korespondencyjne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Literka "R" na skrzynce pocztowej. Sprawdź, co oznacza i kiedy się przydaje

Znak w formie litery "R", przyklejony na skrzynce na listy pojawia się w wielu blokach mieszkaniowych i jest istotną wskazówką dla listonoszy i kurierów. Oznacza on bowiem, że właściciel ma specjalną prośbę do pracownika Poczty Polskiej. Symbol ten mówi, aby nie zostawiać w skrzynce pocztowej awizo, tylko wrzucać listy polecone bezpośrednio do niej. Jest to szczególnie przydatne wśród osób, których często nie ma w mieszkaniu i nie mają możliwości odebrania przesyłki z poczty na czas. Awizowane przesyłki przechowywane są bowiem maksymalnie 14 dni, po czym zostają odsyłane do nadawcy. Taki znaczek może przykleić sobie każdy. Jest jednak pewien haczyk. Aby otrzymać naklejkę, trzeba wypełnić specjalny wniosek.

Co zrobić, by otrzymać naklejkę z literą "R"? Musisz wypełnić ten formularz

Niestety okazuje się, że naklejenie samodzielnie znaczka "R" na skrzynkę nie jest takie proste. Aby uzyskać naklejkę, musimy wypełnić dokument, nazywany żądaniem doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej. Wniosek ten znajdziemy w internecie i z pomocą profilu zaufanego uzupełnimy wymagany formularz. Jeśli chcemy, możemy wydrukować wniosek i zanieść wypełniony do najbliższej placówki pocztowej. Naklejkę "R" umieści na naszej skrzynce pracownik poczty. Warto jednak mieć na uwadzę, że nie obejmuje ona przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru lub o zbyt dużych rozmiarach, uniemożliwiających włożenie ich do oddawczej skrytki pocztowej. Więcej zasad dotyczących dostarczania przesyłek i listów poleconych do skrzynek możemy przeczytać na stronie rządowej gov.pl oraz na portalu internetowym Poczty Polskiej.

Więcej o: