Czy twój kot jest szczęśliwy? Zdradzi go mowa ciała. Według behawiorystki każdy krok ma znaczenie

Kto z nas nie zastanawiał się kiedyś, czy nasz pupil jest szczęśliwy? Jeśli chodzi o psy, sprawa jest prosta - merdanie ogonem. A jeśli o kota? Sprawa się komplikuje. Behawioryści nie mają złudzeń, wystarczy obserwować mowę ciała. Sprawdź, co oznaczają niektóre gesty.

Aby mieć pewność, że twój mruczek jest szczęśliwy, najlepiej zacząć analizować jego codzienne zachowanie. Niektóre pozy, kroki i gesty mogą zdradzić nam, jakie jest obecne samopoczucie naszego pupila. Według behawiorystki Michelle Case wyróżniamy trzy główne pozy, świadczące o tym, jak czuje się zwierzak.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po czym poznać, że twój kot jest szczęśliwy? Ta pozycja zdradza jego zadowolenie

Nie raz zapewne zastanawialiśmy się, dlaczego koty czasem układają się w pozycji przypominającej bochenek chleba. Okazuje się, że mruczek, kładąc się, chowa pod sobą przednie łapki i ukrywa pazury, bo czuje się z nami komfortowo i bezpiecznie. Zwierzak jest wtedy maksymalnie rozluźniony i skrywa swoje największe atuty, przydatne podczas obrony i polowania, gdyż uważa, że nie są mu potrzebne. Warto mieć jednak na uwadze, że czasem koty kładą się w ten sposób, by się ogrzać. Jeśli jednak mamy pewność, że pupilowi jest ciepło, wtedy zdecydowanie możemy uznać, że kicia jest z nami szczęśliwa. Troszkę inaczej prezentuje się sprawa, jeśli nasz pupil rzadko się kładzie, a częściej siedzi na przednich łapach z mocno podniesioną głową lub w pozycji "chlebka" ze stale uniesionym pyszczkiem.  Michelle Case wyznała w rozmowie z "Pets Radar", że oznacza to czujność. Warto więc zapewnić mu wtedy odrobinę zabawy lub relaksu.

Tych znaków nie ignoruj. Świadczą o złym samopoczuciu zwierzaka

Trzecia poza jest nieco trudniejsza do wychwycenia, ale może bardzo dużo powiedzieć nam o samopoczuciu kota. Jeśli zwierzak leży w pozycji "bochenka", ale jego uszy są cofnięte, a głowa lekko opuszczona, oznacza to, że bardzo źle się czuje. Jeśli do tego zobaczysz, że kotek odczuwa mdłości, ślini się lub ma zawroty głowy, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii. Warto wziąć bowiem pod uwagę, że pupil, który tylko i wyłącznie siedzi na swoich łapkach, a nie w żadnej innej pozie, może odczuwać ból i w tej pozycji stara się go zamaskować. Dlatego tak ważne jest regularne badanie naszych mruczków.

Więcej o: