"Wiosna, ach to ty". Nowa pora roku wkrada się do Polski. Różne terminy rozpoczęcia wiosny

Kiedy pierwszy dzień wiosny? Temperatura za oknem zaczyna rosnąć, co wskazuje, że nowa pora roku zbliża się wielkimi krokami. Przywitanie wiosny ma wiele różnych zwyczajów. Jeden z nich jest szczególnie lubiany przez uczniów, którzy już zastanawiają się, kiedy jest Dzień wagarowicza 2023?

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Jest to spowodowane faktem, że wiosna kalendarzowa nie zawsze rozpoczyna się tego samego dnia co wiosna astronomiczna. Ciekawostką jest jednak, że oprócz astronomicznej i kalendarzowej, jest również wiosna fenologiczna, termiczna i meteorologiczna.

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest kalendarzowa wiosna, a kiedy astronomiczna? W tym roku mamy różne daty

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się każdego roku 21 marca. Nie oznacza to jednak, że tego dnia magicznie wzrosną temperatury i diametralnie zmieni się pogoda. Jest to w głównej mierze symboliczne zakończenie zimy, które można świętować według różnych zwyczajów. Jednym z nich jest topienie marzanny, która zgodnie ze słowiańską tradycją była boginią zimy i śmierci. Inną nieformalną tradycją jest Dzień wagarowicza świętowany przez uczniów i studentów w Polsce. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej w roku 2023 przypada 20 marca. Ta data jest jednak ruchoma i zazwyczaj wypada 20 lub 21 marca. Wiosna astronomiczna przypada w momencie, gdy długość dnia jest równa długości nocy, zjawisko to nazywane jest równonocą wiosenną.

Podróżowanie z rodziną. Te triki powinien znać każdy rodzic Podróżowanie z rodziną. Zaangażuj swoje dziecko w każdy szczegół

Kiedy zaczyna się wiosna? Daty rozpoczęcia fenologicznej, termicznej i meteorologicznej wiosny

Wiosna termiczna, nie ma ustalonej daty. Uznaje się, że jej początek jest wtedy, kiedy średnia temperatura powietrza przekracza 5 stopni Celsjusza i kończy się, kiedy osiągnie 15 stopni, dając początek latu. W okresie, gdy średnia temperatura mieści się w przedziale od 0 do 4 stopni, mamy termiczne przedwiośnie.

Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca i trwa do 31 maja. Rozpoczyna się na początku miesiąca, ponieważ klimatolodzy i meteorolodzy potrzebują równych okresów do sporządzenia zestawień statystycznych, które dają im możliwość porównywania i analizowania zmian klimatu i pogody.

W fenologicznym podziale pór roku wiosna ma trzy etapy: początek wiosny, wczesną wiosnę i pełnię wiosny. Ten podział jest ustalony na fazach rozwoju roślin oraz ich stadium rozwoju. Według IMGW wykorzystuje się do tego również zachowanie zwierząt.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Na terenie Polski wytwarzano sery już w neolicie Ser wyrabiano już w neolicie. "Po raz pierwszy mamy wyraźne dowody"

Więcej o: