Morze Martwe zobaczymy tylko na zdjęciach? Te popularne miejsca mogą niedługo zniknąć

Efekt cieplarniany wpływa nie tylko na podwyższenie się temperatury otoczenia, ale też na wygląd wielu malowniczych miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Okazuje się, że w ostatnich latach zauważono niepokojące zmiany w wielu takich lokalizacjach m.in. na tunezyjskich plażach.

Jeśli chcemy zobaczyć wpływ zmian klimatycznych na własne oczy, nie musimy jechać na Antarktydę, o której tak często się wspomina w tym kontekście. W Europie można zauważyć już wiele miejsc, które są dotknięte przez efekt cieplarniany. 

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne? „Politycy znają prawdę, ale czeka nas bezsensowna gra wyborcza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Atrakcje turystyczne, które mogą zniknąć. To morze za kilkadziesiąt lat może wyschnąć 

Wiele z popularnych atrakcji turystycznych ulega zmianom z powodu ocieplania się klimatu. Niektóre z nich mogą zniknąć na zawsze. Poniżej znajduje się lista kilku z nich.

  • Plaże w Tunezji - w ciągu ostatnich trzech dekad, w Tunezji odnotowano najwyższe wskaźniki erozji spośród wszystkich krajów Afryki Północnej, co skutkuje cofaniem się"wybrzeża o średnio 70 centymetrów każdego roku. 
  • Kanały w Wenecji - choć to włoskie miasto częściej kojarzy się z powodziami, w ostatnim czasie sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Wenecję, jak i całe Włochy dotyka ogromna susza. Włosi określają zjawisko wysychania kanałów jako "acqua bassa".
  • Śnieg w Alpach - we włoskich Alpach odnotowano w tym roku o 53 procent mniej śniegu w porównaniu ze średnią z ostatnich 10 lat. Przez to śnieg, który powinien topnieć i tworzyć zapasy wody jest nieobecny, co skutkuje suszą.
  • Morze Martwe - od momentu, kiedy ten region zaczął się rozwijać, zbiornik kurczy się o około jeden metr rocznie i pojawiają się zapadliska. Eksperci szacują, że do 2050 roku może ono całkowicie wyschnąć.

Zmiany klimaty to tylko część problemu. Kolejne zagrożenie, czyli trzęsienia ziemi

Oprócz zmian klimatycznych wpływających na popularne miejsca turystyczne nie sposób ominąć innych destrukcyjnych zjawisk jak trzęsienia ziemi. Naukowcy próbują ustalić, czy obie te kwestie są ze sobą powiązane. Bez względu na, czy efekt cieplarniany jest ich przyczyną, trzęsienia są dużym zagrożenia dla popularnych miejsc turystycznych. Ostatnie tygodnie przyniosły serię tragicznych trzęsień w Turcji, które wiele osób kosztowały życie. Grecja również spotkała się ze skutkami trzęsień ziemi we wrześniu 2021 roku, kiedy nawiedziły one Kretę, a w 2022 roku Zakintos. Wszystkie europejskie kraje śródziemnomorskie muszą się liczyć z ryzykiem wystąpienia trzęsień ziemi.

Więcej o: