Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaje zapisany każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Jak informuje strona programu, każdy uczestnik co miesiąc na PPK przeznacza 2% swojego wynagrodzenia, a od pracodawcy otrzymuje dodatkowe 1,5% tego samego wynagrodzenia. Ponadto uczestnikom przysługuje dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Choć program został stworzony z myślą o oszczędzaniu na emeryturę, wypłata środków z PPK jest możliwa w dowolnym momencie i to bez konieczności podawania przyczyny. Co więcej, do naszego rachunku mamy stały wgląd dzięki usłudze Moje PPK logowanie. Proces wcześniejszej wypłaty jest nazywany zwrotem środków. Należy jednak mieć na uwadze, że wypłata zostanie wówczas pomniejszona o wpłatę powitalną i dopłatę roczną, 30% wpłat pracodawcy oraz 19% podateku. Zgodnie z wyliczeniami podanymi w poradniku na mojeppk.pl, jeśli zwrotu środków dokonamy po roku, nasz zysk wyniesie ok. 50%.
Warto również wspomnieć o możliwościach wcześniejszych wypłat w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego współmałżonka lub dziecka oraz wypłatę na "cele mieszkaniowe". Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w przytoczonym powyżej poradniku.
Biorąc pod uwagę fakt, że na zwrocie środków możemy zyskać nawet pomimo "kosztów" wcześniejszego wypłacenia pieniędzy, można stwierdzić, że uczestnictwo w programie jest opłacalne. Opinię tę podziela wielu ekspertów. Należy jednak mieć też na uwadze, że z programu można całkowicie zrezygnować w każdej chwili. W przypadku podęcia takiej decyzji deklarację o rezygnacji z PPK należy złożyć bezpośrednio do pracodawcy lub osoby zajmującej się PPK w naszym zakładzie pracy. Druk deklaracji jest dostępny do pobrania online. Co ważne, osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK w poprzednich latach zostały do niego ponownie zapisane w ramach tegorocznego autozapisu, więc także i one muszą złożyć nową deklarację.