Rezygnacja z PPK 2023. Jest luka w przepisach. Możesz zgarnąć pieniądze znacznie wcześniej

Czy opłaca się rezygnacja z PPK? 1 marca 2023 miał miejsce autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych, który ma wesprzeć pracowników w oszczędzaniu na czas emerytury. Uczestnicy programu mogą jednak zyskać też wcześniej. Wyjaśniamy, jak wypłacić pieniądze z PPK, czy warto zostać w programie i jak zrezygnować.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaje zapisany każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Jak informuje strona programu, każdy uczestnik co miesiąc na PPK przeznacza 2% swojego wynagrodzenia, a od pracodawcy otrzymuje dodatkowe 1,5% tego samego wynagrodzenia. Ponadto uczestnikom przysługuje dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wypłacić pieniądze z PPK? Stała kontrola konta dzięki Moje PPK logowanie

Choć program został stworzony z myślą o oszczędzaniu na emeryturę, wypłata środków z PPK jest możliwa w dowolnym momencie i to bez konieczności podawania przyczyny. Co więcej, do naszego rachunku mamy stały wgląd dzięki usłudze Moje PPK logowanie. Proces wcześniejszej wypłaty jest nazywany zwrotem środków. Należy jednak mieć na uwadze, że wypłata zostanie wówczas pomniejszona o wpłatę powitalną i dopłatę roczną, 30% wpłat pracodawcy oraz 19% podateku. Zgodnie z wyliczeniami podanymi w poradniku na mojeppk.pl, jeśli zwrotu środków dokonamy po roku, nasz zysk wyniesie ok. 50%.

Warto również wspomnieć o możliwościach wcześniejszych wypłat w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego współmałżonka lub dziecka oraz wypłatę na "cele mieszkaniowe". Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w przytoczonym powyżej poradniku.

PPK: Czy warto uczestniczyć w programie? Jest luka

Biorąc pod uwagę fakt, że na zwrocie środków możemy zyskać nawet pomimo "kosztów" wcześniejszego wypłacenia pieniędzy, można stwierdzić, że uczestnictwo w programie jest opłacalne. Opinię tę podziela wielu ekspertów. Należy jednak mieć też na uwadze, że z programu można całkowicie zrezygnować w każdej chwili. W przypadku podęcia takiej decyzji deklarację o rezygnacji z PPK należy złożyć bezpośrednio do pracodawcy lub osoby zajmującej się PPK w naszym zakładzie pracy. Druk deklaracji jest dostępny do pobrania online. Co ważne, osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK w poprzednich latach zostały do niego ponownie zapisane w ramach tegorocznego autozapisu, więc także i one muszą złożyć nową deklarację.

Więcej o: