Ile musieliby zarabiać Polacy, aby czuli się szczęśliwi? Naukowcy podają konkretne kwoty

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Przeprowadzone badania przeczą tej zasadzie. Okazuje się, że Polacy utożsamiają swój komfort z konkretnymi zarobkami. Ile chcą mieć na koncie? Padły naprawdę wysokie kwoty.

Stosunkowo nowa aplikacja finansowa Revolut przeprowadziła badania dotyczące poczucia szczęścia wśród obywateli z 11 krajów. W ankiecie wzięło udział około 1000 Polaków. Czy finanse definiują ich szczęście? Ile pieniędzy musieliby zarabiać, aby czuć się komfortowo? Oto ich odpowiedzi. 

Zobacz wideo Rostowski: Biorąc środki unijne, inwestując w odnawialną energię, mamy tańszą energię, żywność

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy Polacy są szczęśliwi? Z badań wynika, że problemem są niskie zarobki  

Za pośrednictwem Revolut zapytano kilkanaście tysięcy osób w Europie, jaki jest ich stosunek do finansów i płynącego z nich szczęścia. Zaledwie 9 proc. ankietowanych Polaków stwierdziło, iż nie ma to ze sobą nic wspólnego, a pieniądze "szczęścia nie dają". Natomiast na pytanie, czy dana osoba czuje satysfakcję z posiadanego majątku, aż 36 proc. obywateli zadeklarowało, że tak niestety nie jest. Wynika z tego, że Polacy chcą zarabiać więcej i na ten moment nie czują się bezpiecznie ze swoją sytuacją finansową. Pełną satysfakcję z własnej sytuacji materialnej zadeklarowało 18 proc. respondentów. 6 proc. ankietowanych wykazało ścisłe powiązanie między szczęściem a posiadaniem dużej ilości pieniędzy. Niestety tylko 1 proc. Polaków twierdzi, że ma więcej, niż potrzebuje, natomiast 43 proc. ankietowanych w Polsce wskazało, że brak odpowiednich pieniędzy sprawia, że czują się nieszczęśliwi. 

Ile pieniędzy chcą mieć Polacy? Takie wynagrodzenie ma podnieść komfort życia

Jakie zarobki usatysfakcjonowałaby osoby żyjące w Polsce? Respondenci mieli za zadanie określić pożądany dochód netto, dzięki któremu będą w stanie żyć na odpowiednim dla siebie poziomie. Odpowiedzi uzyskane w badaniu okazały się bardzo zróżnicowane, a niektóre kwoty niezwykle odległe. Jak prezentują się wyniki? 

  • 18 proc. - 4 690 zł,
  • 36 proc. - 9 380 zł,
  • 23 proc. - 14 070 zł
  • 8 proc. - 18 760 zł,
  • 7 proc. - 23 450 zł
  • 3 proc. - 46 900 zł

Możliwe do wybrania odpowiedzi były wielokrotnością 1 tys. euro, dzięki czemu badacze mogli porównać ze sobą wyniki z całej Europy. 

Więcej o: