Kiedy warto przejść na emeryturę? Jeśli ta grupa seniorów się spóźni, straci szansę na zastrzyk gotówki

Duży wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego mają tablice średniej dalszej długości trwania życia ogłaszane co roku przez GUS. Najnowsze dane zostaną opublikowane 1 kwietnia. Okazuje się jednak, że mogą być one niekorzystne dla niektórych seniorów.

Obowiązujące aktualnie tablice średniej dalszej długości trwania życia są wyjątkowo korzystne dla seniorów przechodzących na emeryturę. Jest to związane z pandemią, w trakcie której zwiększyła się umieralność. To z kolei wpłynęło na zmniejszenie się średniej długości życia i wzrost świadczeń. Nowe tablice jednak obniżą emerytury. Wpływ tego zjawiska na świadczeniobiorców wyjaśniał portal Business Insider.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przejście na emeryturę a tablice średniej długości trwania życia. Zmiana danych w ostatnich latach

Aby zrozumieć, dlaczego nowe tablice mogą być mniej korzystne dla emerytów, należy przyjrzeć się danym dotyczącym śmiertelności w czasie pandemii, które znajdziemy na stronie GUS. W 2021 zmarło 519,5 tys. osób, co bezpośrednio wpłynęło na aktualnie obowiązujące tablice. Dla porównania w 2019, czyli ostatnim roku przed pandemią, zmarło 418,2 tys. osób. Tak duża różnica wpłynęła na zmianę tablic korzystną dla świadczeniobiorców i wzrost świadczeń. Według wstępnych danych GUS liczba zgonów w 2022 to 448 tys., czyli dalsze średnie trwanie życia się wydłuży. To natomiast oznacza, że świadczenia wyliczone według nowych tablic będą niższe.

Darmowe leki dla nielicznych. Sprawdź listę osób, które mogą zaoszczędzić Darmowe leki dla nielicznych. Sprawdź listę osób, które mogą zaoszczędzić

Komu opłaca się przejść na emeryturę w tym miesiącu? Ci seniorzy mogą skorzystać

Jak informuje oficjalna strona ZUS-u, przy ustalaniu wysokości świadczenia emerytalnego brane są pod uwagę tablice średniej długości trwania życia z dnia złożenia wniosku lub z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego przez wnioskodawcę – zależnie od tego, które są korzystniejsze. Złożenie wniosku o emeryturę przed końcem marca 2023 będzie opłacać się zatem osobom, które wiek emerytalny osiągnęły przed 2020, czyli w okresie mniej korzystnych tablic sprzed pandemii. Złożenie wniosku teraz pozwoli im skorzystać z tablic korzystniejszych.

Zmiana tablic nie będzie miała żadnego wpływu na osoby, które wiek emerytalny osiągnęły między 1 kwietnia 2022 a 31 marca 2023. Nawet jeśli tablice obowiązujące w dniu złożenia przez nie wniosku będą mniej korzystne, będą mogły one skorzystać z obecnie obowiązujących, bardziej opłacalnych tablic.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Ile chcą zarabiać Polacy? Niektórym do pełni szczęścia potrzeba wiele

Więcej o: