Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Lepiej przestaw zegarek. Od tego dnia śpimy o godzinę krócej

Kiedy będzie zmiana czasu? To już niedługo! Niestety, od teraz będziemy spać godzinę krócej. Nadchodzi czas letni, a więc krótkie noce i długie dni. Dlaczego mamy zmianę czasu i kiedy dokładnie należy przestawić zegarki? Wyjaśniamy.

Zmiana czasu na letni co roku niesie za sobą to samo pytanie, a dokładnie kiedy zmienia się czas na letni lub zimowy. Taki dzień, mamy dwa razy w roku i ma on wielu przeciwników jak i zwolenników. Niektórzy ludzie woleliby żyć bez dwukrotnej zmiany czasu, jednak póki co musimy nadal zmieniać godzinę na zegarkach. O ile dłuższy dzień czeka nas już za kilka dni? Kiedy będzie zmiana czasu? 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana czasu 2023 z letniego na zimowy. Zegarek przestawisz już niebawem

Przestawianie zegarków już lada moment, a dokładnie należy zrobić to w ostatni weekend marca. Z dnia 25 na 26 marca wskazówki zegara przesuwamy z godziny 2:00 na 3:00. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie trzeba tego aż tak pilnować, ponieważ większość urządzeń takich jak np. laptopy, telefony, tablety czy zegarki elektroniczne przestawiają się same. Jednak jeśli korzystasz z klasycznego zegarka, warto ustawić sobie przypomnienie, aby przypadkiem nie spóźnić się na ważne spotkanie tego dnia. Kolejna zmiana czasu czekać nas będzie dopiero za 7 miesięcy, a będzie to dokładnie 29 października. Tego dnia pośpimy godzinkę dłużej.

Kiedy będzie zmiana czasu? Czy przestawianie zegarków zostanie z nami na stałe

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w ogóle zmieniamy godzinę w zegarkach aż dwa razy w roku. Ma to oczywiście związek z dostosowaniem się czasem do pór roku. Zimą słońce pojawia się na niebie na krótkie chwile, więc zdaniem wielu osób warto przestawić zegarki tak, aby wykorzystać dzień ze słońcem jak najdłużej. Co ciekawe zmiana czasu zawsze następuje w weekendy, dzięki czemu jest pewność, że mniejsza ilość osób spóźni się do pracy. Proceder zmiany czasu występuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych miejscach na świecie, jednak nie we wszystkich. Od zmiany czasu stroni m.in. Białoruś, Islandia, Rosja czy Turcja. Jak się okazuje, jest szansa, że Polska również będzie rezygnowała ze zmiany czasu, ale na ten moment nic dokładnie nie wiadomo. Z pewnością jeśli jakieś zmiany będą miały wejść w życie, będą one przedstawione kilka lat przed. 

Więcej o: