Masz ją w domu? Możesz być bogaty. To urządzenie z czasów PRL-u dziś jest kolekcjonerskim cackiem

To niegdyś bardzo popularne urządzenie codziennego użytku dziś jest niezwykle poszukiwane przez kolekcjonerów. Miłośnicy PRL-u potrafią wydać zawrotne kwoty, aby wejść w posiadanie dawnej pralki. Tzw. Frania to teraz prawdziwy hit. Jej ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

O pralce Frani z pewnością sporo mogą powiedzieć nasi dziadkowi. Dziś to urządzenie nie jest już wykorzystywane, lecz dla niektórych wciąż wiele znaczy. Ile teraz kosztuje? Aktualnie największą wartość ma dla kolekcjonerów

Zobacz wideo Klasyk z PRL-u, czyli ciasteczka orzeszki [PRZEPIS]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pralka Frania z PRL-u to prawdziwy hit. Poszukują jej kolekcjonerzy

Czym jest Frania? To pralka wirnikowa, która była produkowana w Polsce aż do 2014 roku. Największym zainteresowaniem cieszyła się w latach 60. i 70., do momentu aż nie zaczęły pojawiać się automatyczne pralki bębnowe. Lata 80. zapoczątkowały spadek jej popularności i użyteczności. Cała "magia" Frani polegała na tym, iż jej system był wyjątkowo prosty i wytrwały. W pralce wirnikowej prana odzież była poruszana przez tzw. wirnik, natomiast w nowoczesnych urządzeniach to bęben odpowiada za tę funkcję. Jej komora pralnicza znajdowała się na samej górze - co więcej, w niektórych modelach należało ją samodzielnie napełniać ciepłą wodą. Okazuje się, że w Polsce wciąż jest wiele fanów tego urządzenia, którzy zrobią wiele, aby wejść w jego posiadanie. 

 

Ile kosztuje pralka Frania? Jej ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych 

W czasach PRL-u Frania nie należała do dóbr nadzwyczaj luksusowych. Jej koszt oscylował w okolicach 1600 zł, porównując to do zakupu automatycznej pralki bębnowej, której cena sięgała 10 tys. zł, było to naprawdę niewiele. Ile jest warta dzisiaj? Zainteresowanie cackiem z dawnych lat wciąż rośnie. Kolekcjonerzy przeszukują aukcje i odpowiednie strony w internecie w celu znalezienia oryginalnych modeli w jak najlepszym stanie. Co więcej, są w stanie zapłacić za nie nawet kilka tysięcy złotych! Ceny pralek wirnikowych potrafią sięgać aż 2500 tys. zł, jednak można znaleźć również takie, których koszt to zaledwie 100 zł. Wszystko zależy od rodzaju, roku produkcji i wyglądu urządzenia.

Więcej o: