Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Są rewolucyjne zmiany. Dotkną najemców i wynajmujących

Jaki podatek od wynajmu obowiązuje w 2023? Dla niektórych ma już możliwości wyboru. Od tego roku podatek odprowadzany jest od uzyskanego przychodu. Co to oznacza dla wynajmujących? Trudno patrzeć na to optymistycznie.

Polski Ład wprowadził sporo zmian. Od 2023 obowiązuje nowa forma rozliczania podatku od najmu prywatnego. Od tego roku jedyną możliwością jest ryczałt. Co to oznacza? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Czy Polski Ład będzie rewolucją w mieszkalnictwie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podatek od wynajmu mieszkania 2023. Polski Ład zmienił przepisy

Podatek od wynajmu mieszkania można rozliczyć w formie prywatnej lub działalności gospodarczej. Od 2023 roku podatek od wynajmu prywatnego można rozliczyć wyłącznie za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla wynajmujących lokale mieszkalne oznacza to, iż nie ma już możliwości odliczenia kosztów ani skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Dochody uzyskane za wynajem należy rozliczyć za pośrednictwem PIT-28 lub PIT-36. Pierwszy z nich dotyczy osób, które w roku ubiegłym stosowały ryczałt, natomiast drugi powinny złożyć osoby, które rozliczały się według skali podatkowej

Ryczałt przy podatku od najmu prywatnego 2023. Nie ma już kwoty wolnej

W przypadku rozliczenia za pomocą ryczałtu obowiązują następujące stawki

  • 8,5 proc. jeżeli twoje przychody uzyskane z wynajmu nie przekraczają 100 tys. zł rocznie
  • 12,5 proc. jeśli uzyskane przychody przekroczą 100 tys. zł rocznie

Warto pamiętać, iż wyższy podatek płaci się jedynie od nadwyżki środków. Oznacza to, że jeżeli na wynajmie mieszkania zyskałeś 120 tys. zł, to 12,5 proc. odprowadzisz jedynie od 20 tys. zł. Natomiast w przypadku ryczałtu nie obowiązuje kwota wolna od podatku, dlatego należy rozliczyć się już w następnym miesiącu, w którym otrzymasz pieniądze od najemcy. Termin przysługuje do 20 dnia kolejnego miesiąca lub kwartału. Możesz zdecydować się na rozliczenie miesięczne lub kwartalne (3 miesiące) i nie musisz o tej decyzji informować Urzędu Skarbowego. Należy jednak pamiętać, aby w rocznym rozliczeniu PIT zaznaczyć, z jaką częstotliwością były wpłacane zaliczki na podatek.
Nowe zasady nie obowiązują działalności gospodarczej. W takiej sytuacji wciąż można skorzystać ze skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu

Więcej o: