Dąb Fabrykant z Łodzi zdobywa tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. Pomogli mu pewni infuencerzy

Łódzki Dąb Fabrykant został okrzyknięty Drzewem Roku 2023. To nie pierwszy Polski dąb o tym tytule. Wyniki głosowania europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone 21 marca na uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Nasze drzewo nie miało sobie równych.

Zwycięzcą tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023 roku okazał się polski Dąb Fabrykant znajdujący się w parku imienia Klepacza w Łodzi. Tą niekwestionowaną wygraną zawdzięcza ogromnej liczbie głosujących, których zachęcił znany profil Make Life Harder.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dąb Fabrykant z Łodzi królem wśród drzew. Zdobywa tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Po tym jak Dąb Fabrykant zwyciężył w polskim konkursie "Drzewo Roku 2022", zgłoszono go do międzynarodowego plebiscytu "Europejskie Drzewo Roku 2023". Drzewo otrzymało aż 45 718 głosów od internautów, stając się tym samym niekwestionowanym zwycięzcą. W całym konkursie udział brało 16 zgłoszeń z całej Europy. Drugie miejsce należało do Smoczego Dębu ze wsi Lozorno w Słowacji, otrzymując 18 198 głosów, a więc o wiele mniej niż nasz kandydat. Za słowackim drzewem uplasowała się grupa ukraińskich jabłonek z Królewca z wynikiem 14 219 głosów. Nasze drzewo to mieszkaniec głównej alei XIX wiecznego parku imienia księdza biskupa Michała Klepacza w Łodzi.

Europejskie Drzewo Roku 2023. Głosowanie nie obyło się bez pomocy - jak co roku

Nie można ukryć, że wiele głosów dąb otrzymał dzięki skutecznej kampanii profilu Make Life Harder na Instagramie. Zachęcali oni swoich obserwatorów do wysyłania głosów na Fabrykanta. To jednak nie pierwszy raz, kiedy profil angażuje się w podobne akcje. Rok temu podczas konkursu na "Europejskie Drzewo Roku 2022", zachęcali do klikania na Dunina, rosnącego w naszej Puszczy Białowieskiej. On również został zwycięzcą, zdobywając wtedy 179 tysięcy głosów. Z kolei po raz pierwszy tytuł "Drzewa Roku" należał się Polsce w roku 2017. Wtedy liderem był dąb Józef z Wiśniowej, znajdujący się na terenie parku w województwie podkarpackim. Co niesamowite Józef liczy sobie około 650-700 lat. W przyszłym roku w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2024 będzie reprezentował nasz kraj dąb, który wygra Polską edycję. Póki co największym faworytem zdaje się dąb Brwinosław. Jest to najstarsze drzewo, rosnące na terenie gminy Brwinów, które liczy sobie około 340 lat.

Więcej o: