Niesamowite spotkanie z jednym z największych polskich drapieżników. Leśnicy dzielą się nagraniem

W ostatnim czasie coraz częściej możemy trafić w sieci na zdjęcia lub nagrania jednego z największych drapieżników występujących w Polsce. Rysie, które zazwyczaj stroną od towarzystwa człowieka, czasami uda się zauważyć jak hasają po lesie.

Ryś jest największym przedstawicielem gatunku kotowatych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Te zwierzęta są pod ścisłą ochroną od 1995 roku. Spotkanie tego drapieżnika podczas spaceru po lesie, nie należy do najbardziej prawdopodobnych, jednak raz na jakiś czas, uda się zaobserwować to majestatyczne zwierzę.

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spotkanie z największym kotem w Europie. Takich rzeczy nie widzi się każdego dnia

Na profilu facebookowym, nadleśnictwa Kalisz Pomorski pojawiło się w niedziele nagranie, na którym możemy zobaczyć jednego z największych drapieżników w naszym kraju. Filmik nagrany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, prezentuje majestatycznego rysia w naturalnym środowisku. Ten wielki kot nie był przerażony obecnością człowieka i nie uciekał w popłochu, po prostu powoli, udał się w inne miejsce lasu, gdzie mógł w spokoju odpocząć. Na filmie możemy zauważyć, że ryś ma na sobie obrożę telemetryczną, które służą do oceny przystosowania się wypuszczanych rysi do warunków naturalnych. Pomagają, więc ocenić czy prowadzony proces reintrodukcji jest skuteczny. Są one wyposażone w GPS, dzięki czemu można łatwo zlokalizować zwierzę i są bardzo pomoce jeśli chodzi o ich ochronę. Niedawno rysia udało się również zauważyć na terenie Nadleśnictwa Połczyn.

Kilka ciekawostek o tych polskich drapieżnikach. Tego mogliście nie wiedzieć o rysiach

Rysie są kotami drapieżnymi, których długość ciała dochodzi do 1,5 metra, waga do 20 kilogramów. Są to zwierzęta bardzo skryte, które unikają kontaktu z ludźmi. Najaktywniejsze są w nocy, a większość dnia przesypiają. Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek o tym dużym kocie.

  • Rysie żyją w matriarchacie, wychowaniem młodych zajmuje się wyłącznie samica.
  • Dzięki obrożom telemetrycznym wiemy, że rysie są dobrymi pływakami i mogą nawet przepłynąć jezioro o szerokości 500 metrów.
  • Latem ryś ma krótką, czerwonawą sierść, a zimą letnie futro zastępuje wersja znacznie grubsza w kolorze srebrno-szarym.
  • Dorosłe samce są samotnikami i łączą się w pary wyłącznie na czas godów. 
Więcej o: