Czyszczenie butów zamszowych nie było nigdy takie proste. Wystarczyło, że babcia dała mi "piętkę"

Zastanawiasz się jak wyczyścić buty zamszowe? Tego rodzaju materiał jest dość specyficzny i należy na niego uważać. Drogie środki ze sklepu nie zawsze działają, właśnie dlatego warto znać domowe sposoby na wyczyszczenie butów z zamszu. Trik mojej babci na pewno ci pomoże.

Zamsz to dość wymagający materiał i niestety wiele osób popełnia błędy podczas jego pielęgnacji. Niestety ja również nie wiedziałam, jak czyścić buty zamszowe i w ten sposób zniszczyłam sobie niejedną parę. Na szczęście na pomoc przyszła moja babcia, która zdradziła mi ciekawy trik na mycie butów z zamszu. Ten produkt prawdopodobnie masz już w kuchni.

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie butów z zamszu. Oto sposób mojej babci

Buty z zamszu wyglądają elegancko i modnie w wielu stylizacjach. Jednak ich czyszczenie to zmora nie tylko dla mnie, a dla wielu osób. Zazwyczaj tego rodzaju buty próbowałam doczyścić mokrą ściereczką, jednak przez ciągłe szorowanie powstały nieestetyczne plamy. Pewnego dnia uświadomiła mnie moja babcia, że zamsz czyszczony w taki sposób niszczy się nieodwracalnie. Babcia poleciła mi trik ze skórką od chleba, której najwięcej jest na tzw. "piętce". Wystarczy, że weźmiesz ją do ręki i będziesz pocierać brudny materiał. Zaschnięte zabrudzenia na bucie powinny zniknąć lada moment. 

Jak wyczyścić zamsz? Domowe sposoby działają lepiej niż drogie środki ze sklepu

Kupując buty z zamszu należy pamiętać o ich specyficznej pielęgnacji. W wielu sklepach dostępne są środki myjące do tego typu materiałów, jednak na początek warto wypróbować domowe sposoby, które jak sama zobaczyłam, potrafią dobrze wyczyścić buty. Jednym z trików jest wykorzystanie gumki do ścierania. Zabrudzone miejsce potrzyj delikatnie gumką, a plamy znikną. Gdy twoje buty są przemoczone i mocno zabrudzone, możesz spróbować triku ze szczoteczką do zębów, lecz pamiętaj, aby miała delikatne włosie. Na początek przemoczony materiał wysusz, a następnie pocieraj go delikatnie szczoteczką. Na brudny zamsz równie dobrze działają mokre chusteczki dla dzieci, którymi wystarczy przetrzeć buty i pozostawić do wyschnięcia. 

Więcej o: