Ile czeka się na zwrot podatku i jak to przyspieszyć? Niektórzy dostaną go aż o miesiąc później

Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Dużo zależy od tego, czy deklarację złożymy w formie papierowej, czy przez e-Urząd skarbowy. Zwrot podatku może nastąpić też później, gdy konieczna jest korekta. Wyjaśniamy, ile czasu na zwrot podatku ma Urząd Skarbowy i jak można otrzymać pieniądze szybciej.

Zwrot podatku następuje w sytuacjach, gdy ze złożonego przez nas zeznania podatkowego wynika nadpłata za mijający rok podatkowy. Nadpłaconą kwotę możemy otrzymać na konto bankowe, przekazem pocztowym lub odebrać bezpośrednio w kasie urzędu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że preferowaną formę odbioru zwrotu należy wskazać w składanym zeznaniu. Czas oczekiwania na samą wypłatę może być jednak różny.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile czasu na zwrot podatku ma skarbówka? E-Urząd Skarbowy skróci czas oczekiwania

Jak podaje oficjalna strona rządowa, czas oczekiwania na zwrot podatku jest różny w zależności od tego, na którą formę rozliczenia się zdecydujemy. Na pieniądze będziemy musieli czekać:

  • do 3 miesięcy w przypadku złożenia deklaracji podatkowej w tradycyjnej formie papierowej,
  • do 45 dni, jeśli złożymy zeznanie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Należy przy tym również podkreślić, że czas ten jest liczony od dnia złożenia zeznania podatkowego. Jeśli zatem chcemy otrzymać zwrot podatku jak najszybciej, rozliczenia PIT za 2022 powinniśmy dokonać jak najszybciej i zrobić to za pośrednictwem usług online. Przy okazji przypominamy też, że terminem końcowym na rozliczenie PIT w 2023 jest 2 maja. Wynika to z faktu, że 30 kwietnia w tym roku przypada w niedzielę.

Jak dlugo czeka sie na zwrot podatku po korekcie? Termin na pewno się wydłuży

Czasami zdarza się, że nasze zeznanie podatkowe wymaga złożenia korekty, np. gdy zapomnimy o uwzględnieniu przysługującej nam ulgi. Co ze zwrotem podatku w takiej sytuacji? Okazuje się, że terminy oczekiwania pozostają takie same. Istotne jest jednak to, że czas tym razem liczony jest od dnia złożenia ostatecznego zeznania, czyli korekty. Ponieważ korekta będzie zawsze złożona później niż oryginalne zeznanie, musimy niestety liczyć się również z późniejszym zwrotem podatku. Oczywiście nadal możemy ten termin przybliżyć o ponad miesiąc, wybierając e-Urząd Skarbowy.

Więcej o: