Papież w kurtce Balenciagi? Osoba odpowiedzialna za deepfake już została namierzona

Zdjęcie papieża w kurtce ostatnio zalało media społecznościowe. Na fotografii widać przywódcę kościoła katolickiego ubranego w białą kurtkę od Balenciagi. Zdjęcie zostało stworzone za pomocą sztucznej inteligencji. Jak widać, nie można wierzyć we wszystko, co widzimy w internecie.

Papież Franciszek oszołomił internautów w weekend 25-26 marca 2023 roku po tym, jak pozornie pojawił się w szczególnie niekonwencjonalnym stroju. Zdjęcie 86-letniego przywódcy religijnego w długiej, białej kurtce puchowej, zaprojektowanej przez luksusowy dom mody Balenciaga, szybko zalało internet.

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomiędzy prawdą a sztuczną inteligencją. Czy wszystko, co w internecie to automatycznie prawda?

Wiele osób widzących zdjęcie na Twitterze od razu uzna je albo za prawdziwe, albo za zabawny mem. Jeśli przyjrzymy się dokładnie zdjęciu papieża Franciszka w białej kurtce od Balenciagi, można łatwo zidentyfikować je jako dzieło AI. Tekstura skóry, jak zawsze, wygląda na nieco woskową, ale na pierwszy rzut oka wielu zakładało, że obraz jest prawdziwy. Oczywiście każdego dnia użytkownicy generują tysiące zabawnych, efektownych obrazków; dlaczego "Balenciaga Pope" stał się tak popularny? Zdjęcie nie miało dużego znaczenia społecznego w przeciwieństwie do obrazów takich jak na przykład "aresztowania" Trumpa, papież w bufiastej kurtce nie jest wydarzeniem mającym duży wpływ na opinię publiczną, więc niewiele ludzi zadaje sobie trud dowiedzenia się, czy jest to informacja prawdziwa.

Namierzono osobę odpowiedzialną za deepfake. Wszystko wymknęło się spod kontroli

Obraz został wygenerowany przez Midjourney i opublikowany na Reddicie, zanim rozprzestrzenił się na Twitterze i TikToku. Artysta AI został zidentyfikowany jako Pablo Xavier, 31-letni pracownik budowlany z okolic Chicago, poinformował w poniedziałek Buzzfeed News. Mężczyzna powiedział, że "najadł się grzybków", kiedy zaczął bawić się narzędziem sztucznej inteligencji, które może generować realistyczne fałszywe obrazy. W swoim oświadczeniu napisał:

Dotarło do mnie, że: powinienem zrobić Papieża. "Papież w bufiastym płaszczu Balenciagi czy Moncler, spacerujący ulicami Rzymu i Paryża" i tego typu rzeczy

Zdjęciami podzielił się w grupie AI Art Universe na Facebooku, a następnie na Reddicie. Ale obraz naprawdę nabrał zasięgów po przejściu na Twittera. Pablo twierdził, że nie chciał, żeby cała sprawa poszła tak daleko i jest przerażony, że ludzie tak szybko wierzą w to, co widzą w internecie.

Więcej o: