Nawożenie agrestu wiosną - jak i kiedy to robić? Dziadek zna proste triki, które nic nie kosztują

Agrest to krzew jagodowy, który uprawiany w Polsce jest dość często. Owoc to czysta bomba witaminowa, a jego smak skradł serce wielu osobom. Jak dbać o agrest w ogrodzie? Czym nawozić krzewy agrestu? Triki mojego dziadka ogrodnika potrafią zdziałać cuda.

Agrest to kolczasty krzew, którego częścią jadalną są kuliste owoce. W czasach dzieciństwa wiele z nas nie mogło się już doczekać i zrywało jeszcze niedojrzałe owoce agrestu, które smakowały dość cierpko. Jednak gdy owoce dojrzeją, są pyszne i słodkie w smaku. Uprawa agrestu nie będzie trudna nawet dla początkujących ogrodników, jednak należy pamiętać o jego nawożeniu. Jak dbać o agrest i czym go nawozić. Mój dziadek zdradził mi kilka wskazówek.

Zobacz wideo Ciągle się śpieszysz? Dopada cię stres? Jedz agrest

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Agrest: jak dbać o owoc bogaty w wartości odżywcze. Gleba ma znaczenie

Jako że uwielbiam agrest od dzieciństwa, zawsze chciałam mieć go również w swoim ogrodzie. Owoce agrestu są zdrowe i zawierają m.in. takie witaminy jak witamina C, E, A, B1 czy B2. Jakiś czas temu postanowiłam, że go zasadzę, jednak efekty nie były zadowalające. Na szczęście mój dziadek przekazał mi kilka wskazówek. Agrest powinien być zasadzony w piaszczystych, żyznych i próchniczych glebach oraz w słonecznych stanowiskach. Mimo tego, że krzew jest mrozoodporny lepiej posadzić go w miejscu osłoniętym od wiatru. Agrest jest wrażliwy na suszę i należy go regularnie podlewać w okresie kwitnięcia. Mój dziadek do podlewania agrestu używa wody deszczowej i twierdzi, że dzięki temu krzewy szybciej i zdrowo rosną. Sama o tym nie wiedziałam, ale przy pielęgnacji agrestu bardzo ważne jest odchwaszczanie okolicy, gdzie zasadzony jest agrest np. za pomocą motyczki. W pielęgnacji agrestu należy także pamiętać o jego nawożeniu, a jak to robić?

Nawożenie agrestu: jak i kiedy najlepiej to robić

Stosując nawożenie w pielęgnacji agrestu, możesz liczyć na piękniejsze i większe zbiory latem. Mój dziadek swoje krzewy agrestu nawozi za pomocą obornika i jest bardzo zadowolona. Sama jadłam jej owoce w ogrodzie i smakują wyśmienicie. Glebę pod agrest można także zasilać kompostem, a najlepiej robić to około 4 tygodnie przed zasadzeniem. Co ważne jeśli zdecydujesz się zakupić środek do nawożenia- ze sklepu, unikaj nawozu z chlorem, gdyż może on zaszkodzić roślinie. 

Więcej o: