Pogrzeb jest ostatecznym pożegnaniem ze zmarłym. Jednak możemy cały czas czcić jego obecność w naszej pamięci, poprzez robienie rzeczy, które były drogie osobie, która odeszła. Jedna mama spełniła ostatnie życzenie syna, aby uczynić planetę bardziej zieloną - zamieniając jego szczątki w kompost wielokrotnego użytku, który jego rodzina może wykorzystać w ogrodzie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Firma Return Home Terramation na początku tego rok opublikowała filmik na platformie TikTok, który uzyskał ponad 52 miliony wyświetleń od tego czasu. W opisie możemy przeczytać:
Kiedy twój jedyny syn umiera, a ty spełniasz jego życzenie, by zostać skompostowanym
Film pokazuje kobietę, prawdopodobnie matkę zmarłego, rozkładającą warstwę kompostu na ciele, które ostatecznie zostanie odesłane jako użyteczna ziemia. "Zielony pogrzeb" stał się legalny w 2019 roku i jest wykonywany w stanach takich jak Nowy Jork, Waszyngton, Kolorado, Oregon, Vermont i Kalifornia. Co pisali komentujący?
Z mojego gnijącego ciała będą wyrastać kwiaty, a ja będą w nich i to jest właśnie wieczność
- powiedział jeden z nich.
Wreszcie rodzaj pochówku, który nie brzmi przerażająco
- dodała inna użytkowniczka.
Po śmierci zawsze chciałam zostać drzewem. Ale to też jest piękne
- dodała z komentujących osób.
Jak relacjonuje New York Post, jedna z pracownic Brienna Smith, opowiadała, że terramacja jest całkiem prostym procesem. Do naczynia dodaje się materiały takie jak: lucerna, słoma i trociny. W ciągu 60-90 dni monitoruje się przepływ tlenu, temperaturę i wilgoci wewnątrz, by móc dokonać niezbędnych korekt, aby zapewnić bezproblemową terramację. Mówi, że "cały proces daje około 113 kilogramów ziemi". Pracownica ujawniła również, że gdy ciało ukochanej osoby ulegnie rozkładowi, kompost jest wysyłany z powrotem do rodziny, aby wykorzystać go według własnego uznania. Jak mówi Smith:
Kremacja i "tradycyjny" pochówek w USA są szkodliwe dla środowiska i zużywają niewiarygodną ilość zasobów. Terramacja wymaga bardzo niewielkich zasobów, a proces jest prawie całkowicie pasywny, więc zużywa się bardzo mało energii