Wiemy, ile wyniesie 13 emerytura 2023. Rząd rozpoczął wcześniejsze wypłaty, ale nie wszyscy skorzystają

Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Już za chwile na konta seniorów trafi dodatkowy zastrzyk gotówki. Rząd zaczął wcześniejsze wypłaty "trzynastek". Kto może liczyć na pieniądze jeszcze przed świętami? Rekordowo wysokie świadczenia z pewnością ucieszą każdego seniora.

Państwo poinformowało, że już dzisiaj 13. emerytura zostanie wypłacona milionowi emerytów i rencistów. Kto dostanie pieniądze jako pierwszy? Kwestia jest dosyć indywidualna. Wszystko zależy od jednego czynnika. 

Kiedy wypłata 13. emerytura 2023? Rząd zaczął wypłacać pieniądze 

Zgodnie z harmonogramem Poczty Polskiejseniorzy mogą liczyć na wcześniejsze wypłaty trzynastego świadczenia. Dlaczego? W związku z tym, iż 1 kwietnia 2023 wypada w sobotę, świadczeniobiorcy dostaną pieniądze dzień wcześniej. Wypłata 31 marca to nie blef, ZUS właśnie poinformował, iż około 1 mln Polaków już dziś dostanie swoje należności. Warto zaznaczyć, że to nie jedyni szczęśliwcy, gdyż osoby, które zazwyczaj otrzymują wypłaty 5., 6., i 10. dnia miesiąca, będą mogły korzystać z pieniędzy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. 13. emerytura 2023 trafi łącznie do 2 mln Polaków jeszcze w tym miesiącu, ostanie wypłaty zaplanowane są na 25 kwietnia tego roku. 

Dziś wypłacamy pierwsze 13. emerytury, które trafią do 1 ml emerytów i rencistów

- czytamy na Twitterze ZUS-u.

Ile wynosi "trzynastka" 2023 netto? Ci seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze

W związku z wysokim wskaźnikiem waloryzacji wzrosły kwoty większości świadczeń, w tym także 13. emerytury. Jest ona wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 będzie to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Dzięki temu seniorzy dostaną aż 250 zł więcej, niż w roku ubiegłym. 

Komu przysługuje trzynaste świadczenie? Zgodnie z wytycznymi na stronie ZUS, należy się ono osobom, które w dniu 31 marca danego roku mają prawo do pobierania

  • emerytury,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej lub rodzinnej, 
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Więcej o: