Jet lag to zmora wszystkich podróżnych. Te triki pozwolą ci uniknąć nieprzyjemnych skutków lotu

Jet lag to częsty problem osób, które podróżują samolotem. Długie wyjazdy wiążą się często ze zmianą czasu, co może prowadzić do pogorszenia się naszego samopoczucia. Jak zwalczyć jet lag? Oto kilka sposobów, które warto znać, jeśli często wyjeżdżasz poza granice kraju.

Podróżowanie między innymi strefami czasowymi może prowadzić do wystąpienia jet lagu. Stanu kiedy nasze ciało czuje, że musi iść spać, a dzień w danym miejscu na ziemi dopiero się zaczyna, nie należy do najprzyjemniejszych. Właśnie dlatego warto znać kilka trików, na zniwelowanie tego uczucia.

Zobacz wideo zaczęła dzień

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest jet lag? Kierunek podróży ma znaczenie

Jet lag to nagła zmiana strefy czasowej, wiążąca się z objawami i zaburzeniami procesów fizjologicznych. W momenice gdy zmieniamy strefę czasową, a zmiana ta jest spora, organizm reaguje w niezbyt przyjemny sposób, a są to np. zaburzenia snu, bóle głowy, brak apetytu, zaburzenia koncentracji. Kierunek podróży ma znaczenie, ponieważ nie wszędzie gdzie lecimy, zmieniamy godzinę na zegarkach. Lecąc z Polski do Francji, godzina pozostanie taka sama. Natomiast wybierając się do Nowego Jorku, zmieni się ona o 6 godzin do tyłu. Dla organizmu takie rewolucje mogą być ciężkie, ale każdy przechodzi to indywidualnie i objawy mogą się odrobinę różnić. Mimo wszystko wybierając się w daleką podróż, warto wiedzieć, jak poradzić sobie z jet lagiem.

Jak zwalczyć jet lag? Te triki mogą uratować twój wyjazd

Siła jet lagu uzależniona jest od ilości przekraczanych stref czasowych, jednak przed każdym takim wyjazdem warto dobrze się wyspać. To właśnie dobry sen może pomóc nam uniknąć jet lagu lub przynajmniej odrobinę go zmniejszyć. Jak czytamy na stronie serwisy.gazetaprawna.pl przed podróżą oraz podczas niej, warto zacząć stosować lekkostrawną dietę. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, ponieważ wysokości mogą sprzyjać utracie wody z organizmu szybciej niż zazwyczaj. Jak jeszcze możemy sobie pomóc podczas dalekich lotów. Na czas podróży wybierz wygodnie ubrania, dobrze sprawdzi się luźny dres, nie będzie on ograniczał ruchów w samolocie i sprawi, że będzie ci łatwiej zrelaksować się w czasie lotu. Jak podaje CNN, warto także zrezygnować z sięgania po kawę, czy napoje alkoholowe, które mogą zaburzyć twój sen.

Więcej o: