Nawet 4000 zł wsparcia finansowego dla Polaków. To rekompensata za rekordową inflację

Dodatek osłonowy 2023 to świadczenie mające na celu wsparcie polskich rodzin w czasach rosnącej inflacji. Choć przyjmowanie wniosków o tę formę pomocy już się zakończyło, to z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się też za granicą. Wyjaśniamy, na co mogą liczyć Polacy mieszkający na Wyspach.

Rosnące koszty utrzymania zmuszają nas wszystkich do oszczędzania, ale i poszukiwania dodatkowego wsparcia finansowego. Do końca 2022 można było wnioskować o dodatek osłonowy, choć na otrzymanie tych pieniędzy będzie trzeba jeszcze poczekać. W najbliższych miesiącach zastrzyk gotówki mogą otrzymać również Polacy mieszkający za granicą.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek osłonowy: kiedy wypłaty? Pieniądze będą trafią na konta do końca roku

Jak informuje strona rządowa, dodatek osłonowy skierowany był do gospodarstw domowych, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczały 2100 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych albo 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Wysokość dodatku mogła wynieść od 400 zł do 1437,50 zł w zależności od wielkości gospodarstwa i stosowanego źródła ogrzewania.

Okazuje się jednak, że termin wypłat został przedłużony aż do końca roku. Jeśli więc jeszcze nie otrzymaliśmy pieniędzy, należy uzbroić się w cierpliwość. Przypominamy również, że przy ustalaniu wysokości dodatku stosowana była zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli dochód wnioskodawcy przekroczył ustalone progi, wysokość dofinansowania będzie adekwatnie pomniejszona o to przekroczenie.

Wsparcie finansowe dla Polaków granicą. Mogą dostać nawet 4000 zł

Brytyjskie Ministerstwo Pracy i Emerytur ogłosiło, że osoby najmniej zarabiające lub zmagające się z wysokimi kosztami utrzymania będą mogły otrzymać dodatek od drożyzny w wysokości 900 funtów, czyli ponad 4,5 tys. zł. Wypłata dofinansowania będzie podzielona na trzy terminy:

  • 301 funtów wiosną 2023,
  • 300 funtów jesienią 2023,
  • 299 funtów wiosną 2024.

Według rządowych informacji dodatek trafi do osób otrzymujących już następujące wsparcie lub zasiłki:

  • kredyt uniwersalny,
  • zasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodach,
  • wsparcie dochodu,
  • zasiłek z tytułu zatrudnienia i wsparcia uzależniony od dochodów,
  • kredyt emerytalny,
  • pracowniczy kredyt podatkowy,
  • zasiłek na dziecko.
Więcej o: