To miejsce uwielbiają Polacy. Nowe rozporządzenie z pewnością ucieszy podróżnych

Coraz więcej Polek i Polaków udają się na zagraniczny wypoczynek. Bez wątpienia jednym z krajów, który naszym rodakom najbardziej przypadło go gustu, jest Chorwacja. W tym roku osoby podróżujące do kraju nad Morzem Adriatyckim znajda się w nim jeszcze szybciej. Wyjaśniamy, czym jest to spowodowane.

Chorwacja to piękny kraj, który co roku przyciąga liczne grono turystów. Niesamowite zabytki, malownicze plaże, pyszna kuchnia i ciekawa kultura sprawiają, że turyści z Polski i nie tylko, chętnie odwiedzają ten kraj w czasie urlopów. W te wakacje podróż do Chorwacji może się odrobinę różnić, a wszystko przez tę zmianę.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku podróż do Chorwacji będzie szybsza. Brak tych kontroli usprawni ruch

Wjeżdżając do pewnych państw, na granicy czekają nas kontrole dokumentów, tak też było od lat w Chorwacji. Jednak od jakiegoś czasu, kontrole paszportów i innych dokumentów zostały zniesione. Dokładnie 1 stycznia 2023 roku Chorwacja została przyłączona do strefy Schengen, dzięki czemu podróżujący unikną stania w długich kolejkach i korkach do kontroli dokumentów przed wjazdem do kraju. 

Republika Chorwacji od 01.01.2023 r. należy do strefy Schengen. Od tego dnia przekraczanie granicy chorwackiej przez lądowe przejścia graniczne ze Słowenią i Węgrami odbywa się bez obowiązkowej kontroli dokumentów. W przypadku podróży samolotem pełna kontrola graniczna, w tym paszportów lub dowodów osobistych (przy odlocie/przylocie) została zniesiona z dniem  27.03.2023r.

- czytamy stronie gov.pl

Podróż do Chorwacji. O tym udający się na wypoczynek powinni pamiętać 

Jeśli planujesz podróż od Chorwacji, to warto dowiedzieć się o niej podstawowych informacji. W kraju obowiązuje limit prędkości na autostradach 130 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 110 km/h. Chorwacja to kraj turystyczny, więc należy uważać na złodziei, którzy często okradają właśnie podróżujących. Średnia temperatura latem wynosi od 24 do 27 stopni Celsjusza. Tak, jak donosi strona gov.pl, wybierając się do Chorwacji, warto pamiętać, aby posiadać dokument tożsamości ważny minimum 90 dni. Pamiętaj, że aplikacja dostępna w naszym kraju, czyli mObywatel nie zastąpi ci dokumentu. Jeśli chcesz przyjechać do Chorwacji na dłużej niż trzy miesiące, konieczne będzie dokonanie meldunku. Pamiętaj, aby przed każdym wyjazdem poza granice kraju, sprawdzić jakie zasady panują na miejscu oraz jakie dokumenty należy wypełnić i zabrać ze sobą do danego państwa.

Więcej o: