Groźny trend na TikToku. Lekarze ostrzegają przed trwałymi konsekwencjami "zabawy"

TikTok jest aplikacją, na której można znaleźć wiele ciekawych treści. Zdarza się jednak, że zamieszczane się na nim filmiki, które mogą zachęcać do niebezpiecznych zachowań. Ostatnio znów pojawił się bardzo niepokojący trend. Na czym polega "beezin" i jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Lekarze ostrzegają przed nowym niebezpiecznym trendem z TikToka. Użytkownicy nakładają sobie na powieki pomadki do ust. Chcą w ten sposób osiągnąć efekt mrowienia i chłodzenia, co według nich przypomina bycie na "haju".

Zobacz wideo W sieci śledzi go blisko 3 mln fanów, ale z hejtem spotkał się już w szkole. Jak te czasy wspomina Kamil Szymczak?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trend, który powrócił z otchłani internetu. Zabawa skutkująca poważnymi infekcjami

"Beezin", jest trendem, który po raz pierwszy pojawił się w 2010 roku i polegał na nakładaniu w okolice oczu balsamów do ust, aby imitować uczucie bycia pijanym lub na "haju" przy zachowaniu czujności. Choć ten trend okazał się szybko przeminąć, teraz zaczyna swoje nowe życie na TikToku, gdzie filmiki z jego użyciem mają po kilka milionów wyświetleń. Jednak lekarze ostrzegają przed promowaniem tego typu "zabaw", ponieważ mogą one doprowadzić do infekcji, których skutkiem okazać się może utrata wzroku. Jak raportuje Daily Mail, kosmetolog Carly Mushley mówi:

Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, więc nakładanie rzeczy typu balsamu jest niewskazane. Może to doprowadzić do atopowego zapalenia skóry

Co mówią lekarze na temat używania pomadek na powiekach? Konsekwencje, których nie odwrócimy

Pomadki używane do tego trendu zawierają w sobie olejek z mięty pieprzowej i mentol, dzięki, którym na ustach czuć zimno i mrowienie. Taki sam efekt będą wywoływać na powiekach. Te składniki będą dawały uczucie schłodzenia, tam, gdzie zostaną nałożone, oprócz tego mogą również sprawiać, że będą bardziej świadomi. Lekarz optometrii z Illinois w Stanach Zjednoczonych, Mike Balgemann, powiedział Daily Mail, że metanol może dać oczom uczucie schłodzenia, co jest efektem jego alkoholowego pochodzenia. Jak mówi:

Dostanie się mentolu do oczu, na ogół po prostu podrażnia oczy, pozostawiając osobę z błędnym wrażeniem, że jest bardziej rozbudzona z powodu dyskomfortu. To sprawi, że oczy zaczną łzawić, żeby wypłukać intruza

Lekarz ostrzega, że jeśli substancja dostanie się do oczu, ryzyko wielu infekcji staje się o wiele wyższe. A konsekwencje częstego używania balsamu w okolicach oka mogą być nieodwracalne.

Więcej o: