Ma 106 lat i właśnie znalazła się na okładce Vogue'a. "Czuliśmy, że reprezentuje nasze ideały"

Znaleźć się na okładce Vogue'a to marzenie wielu kobiet w równym wieku. Teraz na pierwszej stronie kwietniowego wydania filipińskiej edycji magazynu, pojawiła się 106-letnia tatuażystka. To najstarsza jak dotąd kobieta, która znalazła się na okładce biblii mody.

Gwiazdą kwietniowego wydania Vogue Filipiny została Apo Whang-Od. Kobieta ma 106 lat i pracuje jako tatuażystka. Apo została najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek pojawiła się na okładce tego magazynu.

Zobacz wideo Dlaczego wrześniowy "Vogue" jest najważniejszy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ostatnia mistrzyni swojego fachu. Tatuażystka z Filipin na okładce magazynu

Apo Whang-Od doskonali sztukę ręcznego wykonywania tatuaży, odkąd była nastolatką, ucząc się pod okiem ojca. Mieszka w górskiej wiosce o nazwie Buscalan, która znajduje się około 15 godzin drogi na północ od Manili, stolicy Filipin. Kobieta jest uważana za najstarszą w kraju mambabatok, czyli tradycyjną tatuażystkę Kalinga. Są one tworzone przez Whang-Od przy użyciu kija bambusowego, ciernia z drzewa pomelo, wody i węgla. Kiedyś były wykonywane przez rdzennych wojowników butbut. Dzisiaj największy odsetek jej klientów to międzynarodowi turyści, którzy chcą mieć na ciele wykonane przez nią geometryczne wzory. W poście w mediach społecznościowych "Vogue Philippines" napisał:

Ogłoszona jako ostatni mambabatok swojego pokolenia, odcisnęła symbole plemienia Kalinga - oznaczające siłę, odwagę i piękno – na skórze tysięcy ludzi, którzy odbyli pielgrzymkę do Buscalan
 

Sztuka, która nie powinna umrzeć. Najstarsza kobieta na okładce Vogue'a

Sztuka wykonywania tych tatuaży może być przekazywana wyłącznie krewnym, więc Whang-Od już od lat szkoli swoje wnuki Elyang Wigan i Grace Palicas w tym fachu. Tradycyjnie tatuowaniu towarzyszyły ceremonialne rytuały, które obejmowały intonowanie ullalim lub składanie w ofierze kurczaka. W dzisiejszych czasach wykonywanie rytuałów jest całkowicie wykluczone z sesji tatuażu. Whang-Od mówi, że będzie wykonywać tatuaże, dopóki zdrowie jej na to pozwoli. Redaktor naczelna Vogue'a na Filipinach, Bea Valdes, powiedziała, że pracownicy redakcji jednogłośnie zdecydowali, że Apo Whang-Od powinna trafić na okładce. Jak sami mówią:

 Czuliśmy, że reprezentuje nasze ideały tego, co piękne w naszej filipińskiej kulturze.

Poprzednio, rekord najstarszej modelki z okładki Vogue'a należała do Judi Dench, która pojawiła się na okładce brytyjskiego Vogue'a w 2020 roku, w wieku 85 lat.

Więcej o: