Nie będzie już "Królowej Małżonki"? Koronacja Karola III zmienia coraz więcej wieloletnich tradycji

Koronacja króla Karola III zbliża się wielkimi krokami. Wiadomo już, że wiele tradycji będzie zmienionych lub pominiętych podczas ceremonii. Teraz wysłano zaproszenia na koronacje, które zmieniają kolejną z nich. Tym razem chodzi o tytuł, jaki otrzyma królowa Camilla.

Początkowo nosiła tytuł księżniczki małżonki. Następnie stała się królową małżonką. Ale teraz zaproszenia koronacyjne z pałacu Buckingham podnoszą przypuszczenia, że jej tytuł zmieni się całkowicie. Żegnamy Królową Małżonkę, a na jej miejsce wchodzi Królowa Camilla.

Zobacz wideo Król Karol III spotkał się z prezydentem Zełenskim

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już nie "małżonka". Królowa Camilla otrzyma inny tytuł

Latami pałac unikał pytania o to czy Camilla będzie królową, zwłaszcza gdy Karol zasiadł na tronie. Kiedy w 2005 roku obecny król wziął ślub z Camillą, z Clarence House (królewskiej rezydencji) wyszło zawiadomienie, że będzie ona znana jako księżniczka małżonka. W lutym zeszłego roku królowa Elżbieta II dała jasno do zrozumienia, że tytułem jej synowej powinno być "królowa małżonka". Jednak w oficjalnych zaproszeniach wysłanych do ponad 2000 gości na ceremonię koronacyjną, która odbędzie się 6 maja w Westminster Abbey widać jasny brak dopisku "małżonka". Jak pisze "The Guardian", król Karol III w końcu wypełnił swoją wielką ambicję i zaprasza gości na:

Koronację Ich Wysokości Króla Karola III i Królowej Camilli

Jest to zwieńczenie historii Camilli, która trwała przez ponad pięć dekad, od kochanki przez oficjalną partnerkę po żonę króla, która zakończy się oficjalną koronacją na królową u boku nowego władcy.

Wygląd i symbolika zaproszeń na koronacje króla Karola III. Wiele odniesień do dzikiej przyrody

Jak donosi BBC, zaproszenia na koronację zostały zaprojektowane przez ilustratora Andrew Jamiesona i odzwierciedlają wieloletnie kampanie króla na rzecz ochrony środowiska. Grafika zaproszenia na koronację wykorzystuje folklorystyczną postać "zielonego człowieka" z elementami wykonanymi z liści bluszczu, głogu i dębu. Według Pałacu Buckingham jest to symbol wiosny i odrodzenia, który wyraża nowe panowanie. Brytyjska łąka dzikich kwiatów znajdująca się na ramkach zaproszenia przedstawia konwalie, chabry, poziomki, psie róże, dzwonki i gałązkę rozmarynu w połączeniu z dziką przyrodą, w tym pszczołą, motylem, biedronką, strzyżykiem i rudzikiem. Kwiaty pojawiają się w grupach po trzy, co oznacza, że król staje się trzecim monarchą o swoim imieniu. Wśród kwiatów widać lwa, jednorożca i dzika – zaczerpnięte z herbów króla i królowej.

Więcej o: