Już w kwietniu ruszą kontrole w polskich domach. Kara za brak jednego dokumentu to nawet 1500 zł

Już za chwilę kontrolerzy zapukają do drzwi. Jeżeli nie będziesz posiadał tego dokumentu, możesz zapłacić surową karę. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Te osoby powinny o tym pamiętać.

Już za chwilę wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która może uprzykrzyć życie wielu właścicielom nieruchomości. Posiadanie tego dokumentu już pod koniec miesiąca stanie się koniecznością, a jego brak może skutkować niezwykle wysoką karą. Warto pomyśleć o tym teraz, gdyż rząd zapowiedział kontrole w polskich domach. Kogo dokładnie dotyczy nowy przepis? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadectwo energetyczne 2023. Kto musi posiadać ten dokument? 

Kontrole ogrzewania trwają od 1 stycznie bieżącego roku. Już w kwietniu kontrolerzy będą upoważnieni do sprawdzania, czy dany właściciel posiada tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia i podgrzewania wody. W związku z nowelizacją ustawy, świadectwo energetyczne muszą posiadać: 

  • właściciele domów przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • właściciele mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • inwestorzy indywidualni,
  • właściciele budynków wybudowanych przed 2009 roku. 

Nowy przepis wynika z prawa europejskiego i ma zwiększyć świadomość społeczną w zakresie rozwiązań energooszczędnych. Ponadto dokument ma umożliwić osobom korzystającym z budynku określenie kosztów, które będą musiały ponieść ze względu na zużywanie energii. Wynika to z tego, iż właściciel będzie miał obowiązek przekazania dokumentu najemcom

Kontrole w domach kwietniu 2023. Kara za brak świadectwa jest wysoka

Już 28 kwietnia tego zacznie funkcjonować nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29.08.2014 r. Dzięki temu już pod koniec tego miesiąca kontrolerzy sprawdzający stan techniczny systemu ogrzewania będą mieli prawo poprosić o wspomniany dokument. Jak go zdobyć? W tym celu należy się zgłosić do wyspecjalizowanej firmy audytorskiej. Niestety świadectwo energetyczne nie przysługuje za darmo. Jego koszt zależny jest od rodzaju zabudowy. W przypadku mieszkania ceny wahają się od 200 do 600 zł, natomiast w przypadku domu od 400 do 1000 zł. Lepiej o tym pamiętać, gdyż kara za jego brak to nawet 1500 zł.

Więcej o: