Coraz więcej zwierząt wychyla się ze swoich legowisk, aby móc powygrzewać się w promieniach słońca. Jak informuje profil Lasów Państwowych, jednymi z nich są niebezpieczne gady.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na Facebooku Lasów Państwowych pojawił się kolejny post dotyczący gadzich mieszkańców polskich lasów. Jak informują leśnicy, kwietniowa pogoda jest już wystarczająco ciepła, aby można było spotkać wygrzewające się w słońcu węże. W Polsce możemy spotkać kilka rodzajów tych gadów. Słoneczne i ciepłe dni sprzyjają gromadzeniu się zaskrońców nie tylko w cichych miejscach. Te zwierzęta są wtedy mniej płochliwa, ale niestety o wiele bardziej narażone na ataki ze strony drapieżników. Jeśli uda się nam natrafić na kłębowisko tych gadów, możemy być pewni, że widok będzie niesamowity.
Pod żadnym pozorem nie należy ich jednak dotykać. Nie wolno, zapominać, że wszystkie węże występujące w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Tylko jeden z nich może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla człowieka, a mianowicie żmija zygzakowata. Choć i ten gad zaatakuje wyłącznie w obronie własnej, kiedy nie będzie miał możliwości ucieczki.
W Polsce występuje łącznie dziewięć gatunków gadów. Wśród nich możemy wyróżnić gatunki żółwi, jaszczurek i węży. Według strony WSiP.pl gady są najrzadziej występującymi w Polsce kręgowcami i wszystkie znajdują się pod całkowitą lub częściową ochroną gatunkową. W naszym kraju żyje tylko jeden przedstawiciel gatunku żółwi - żółw błotny. Możemy też rozróżnić cztery gatunki jaszczurek, trzy z gatunku właściwych i jedna z gatunku padalcowatych, kolejno są to: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zielona i padalec zwyczajny. W Polsce mamy szansę spotkać zaledwie trzy gatunki węży właściwych i jeden z rodziny żmijowatych. Są to: gniewosz plamisty, wąż eskulapa, zaskroniec zwyczajny i żmija zygzakowata.