W tej polskiej miejscowości mieszka 6000 osób. Przebiega przez nią tylko jedna ulica

Takich wsi w Polsce jest setki albo i tysiące, ale to właśnie zdjęcia Sułoszowej obiegły internet. Ta malownicza miejscowość wyróżnia się swoimi kolorami i nietypowym ułożeniem. Przy drodze o długości 9 kilometrów mieszka aż 6 tys. osób.

Choć mogłoby się wydawać, że takich wsi jest w Polsce setki, to właśnie Sułoszowa stała się znana na cały świat. Wszystko za sprawą jednego zdjęcia. Na pierwszy rzut oka wygląda jak komputerowa grafika lub obraz ze sztuki nowoczesnej, a w rzeczywistości jest to fotografia małej miejscowości wykonana "z lotu ptaka". Co sprawia, że Sułoszowa jest tak wyjątkowa?

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Malownicza wieś zachwyca terenem. Ciężko uwierzyć, że jest prawdziwa

Sułoszowa leży w województwie małopolskim, na Wyżynie Olkuskiej. We wsi mieszka zaledwie 6 tys. osób, a z Krakowa samochodem można dojechać do niej w 45 minut. Jest ulicówką, co oznacza, że domy leżą wzdłuż głównej drogi przebiegającej prosto przez całą miejscowość. Mogłoby się wydawać, że nie w tym nic specjalnego, gdyż w Polsce znajdziemy wiele takich miejsc, jednak Sułoszowa wyróżnia się na tle innych z powodu przepięknych krajobrazów. Szczególnie widać to na zdjęciach zrobionych z lotu ptaka. Wzdłuż 9 km ulicy ustawione są kolorowe domy, a za nimi rozciągają się polne pasy w różnych odcieniach zieleni. Tego typu zdjęcie obiegło internet, dzięki czemu wieś stała się znana na całym świecie.

Nie tylko ładne zdjęcia. Co można robić w Sułoszowej?

Lokalni mieszkańcy są dumni ze swojej okolicy, jednak dla nich zielone i beżowe pola to nie tylko malowniczy krajobraz. To przede wszystkim miejsce ich codziennej pracy

W sezonie, kiedy wszystko kwitnie, to wszystko wygląda bardzo ładnie i dlatego tak się innym podoba, nam trochę mniej, bo na tych polach się pracuje

- mówi jeden z mieszkańców Sułoszowej w rozmowie z Polskim Radiem. Oprócz pięknej okolicy wieś oferuje także inne atrakcje. Przebiega tędy słynny Szlak Orlich Gniazd, pełen zamków i warowni. Szczególnie warto zwiedzić okazały Zamek Pieskowa Skała, z którego rozciąga się widok na całą okolicę. To właśnie tutaj znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, ozdoba Ojcowskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, przez Sułoszową przebiega również szlak pątniczy „Via Regia", który jedną z Dróg św. Jakuba prowadzących do sanktuarium w Santiago de Compostela.

Więcej o: