W dobie szalejącej inflacji wyższe kwoty świadczeń emerytalnych to niezwykle dobra wiadomość dla seniorów. Niektórzy mogą liczyć na wyjątkowo spore sumy. Kto otrzyma dodatkową emeryturę? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie honorowe także podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2023 wynosi ono 5540,25 zł brutto, a więc prawie 600 zł więcej, niż w roku ubiegłym. Tzw. emerytura stulatka ma charakter dożywotni i jest wypłacana każdego miesiąca w kwocie, w jakiej została przyznana. Do comiesięcznego świadczenia honorowego uzyskują prawo seniorzy w momencie ukończenia 100. roku życia. Warto pamiętać, iż nie jest ono zależne od wysokości otrzymywanej emerytury, renty czy innych dodatków finansowych. Ponadto dodatkowa emerytura należy się również osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek, lecz w ciągu swojego życia nie przepracowały ani jednego dnia. Do pobierania pieniędzy niezbędne jest natomiast polskie obywatelstwo.
W przypadku osób, które pracowały i otrzymują standardową emeryturę, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane automatycznie. Natomiast seniorzy, których dane nie widnieją w ZUS lub KRUS, muszą złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie świadczenia honorowego. Wysokość dodatku zależna jest od momentu, w jakim 100-latek otrzymał do niego prawo, a jego kwota nie podlega późniejszym zmianom.
Według najnowszych statystyk, na ten moment świadczenie honorowe otrzymuje prawie 2600 Polaków, a wypłacać je może: