Niektóre osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego wciąż pozostają aktywne zawodowo. Dorabianie do emerytury pozwala im nieco poprawić własną sytuację finansową. Mogą przez to stracić świadczenia? Istnieje taka możliwość.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Limity miesięcznego przychodu dla seniorów aktywnych zawodowo ulegają zmianie co trzy miesiące. Ich wysokość ustalana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym kwartale. Jak wyglądają limity obowiązujące od 1 marca tego roku?
Do pierwszej grupy, która powinna być na bieżąco z obowiązującymi limitami, należą osoby, którym ZUS podwyższył świadczenie do kwoty minimalnej emerytury (1588,44 zł brutto).
Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum
- przekazała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez "PRAWO".
Ponadto limity dotyczą wszystkich seniorów, którzy przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę. Przekroczenie przez nich wyznaczonego progu dochodów spowoduje, iż przyznawane im świadczenie zostanie obniżone lub nawet zawieszone. W takiej samej sytuacji znajdują się osoby pracujące i pobierające rentę socjalną. W ich przypadku obowiązują identyczne limity oraz konsekwencje za ich przekraczanie. Natomiast nie dotyczą one m.in. emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).