Jeśli posiadasz te banknoty, koniecznie musisz je wymienić. Wkrótce mogą stracić na wartości

Wymiana pieniędzy nie dotyczy jedynie sytuacji, gdy wybieramy się na wakacje za granicą. W niektórych przypadkach konieczna może być też wymiana polskich banknotów lub monet na nowe. Kiedy należy to zrobić? Wyjaśniamy, jakie procedury obowiązują w czasie całego procesu i czy na wymianie pieniędzy można stracić.

Z pewnością większość z nas trafiła choć raz na przedarty lub sklejony banknot. Być może nie zauważyliśmy, gdy wydano go nam na kasie lub uszkodzenie było naszą winą. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście w większości przypadków nie musimy się martwić, że pieniądze całkowicie przepadły.

Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wymiana zniszczonych banknotów i monet. Czy możemy odzyskać ich pełną wartość?

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety możemy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Dotyczy to m.in. banknotów postrzępionych, przedartych czy zabrudzonych, które zachowały co najmniej 45% swojej pierwotnej powierzchni. Istotny jest tu też brak zastrzeżeń co do autentyczności pieniędzy oraz możliwość rozpoznania ich wartości nominalnej. Jeśli nasze uszkodzone pieniądze nie spełniają tych warunków, konieczny będzie wniosek o wymianę i przesłanie ich do Centrali NBP. Co ważne, łączna wartość wysyłanych pieniędzy nie może przekraczać 2000 zł.

Banknot, który zachował ponad 75% swojej pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie lub został przerwany na nie więcej niż 9 części, które stanowią 100% powierzchni, będzie wymieniony na swoją pełną wartość nominalną. Jeśli zachowało się od 45 do 75% powierzchni banknotu, otrzymamy za niego połowę jego wartości nominalnej.  Wymiana wygląda podobnie w przypadku monet. Za dwa rozłączone elementy monety, czyli rdzeń i pierścień, otrzymamy pełną wartość nominalną. Jeśli zachowany został jedynie jeden element, wówczas przysługuje nam połowa wartości nominalnej.

Jakie banknoty trzeba wymienić? Zachowaj czujność, jeśli masz zagraniczne waluty

Niektóre banknoty i monety mogą wymagać wymiany, nawet jeśli nie zostały uszkodzone. Dotyczy to przede wszystkim pieniędzy w obcej walucie, które mogą zostać wycofane z obiegu. Przykładem mogą tu być określone nominały 20 i 50 brytyjskich funtów, które straciły ważność w 2022. Jeśli przegapiliśmy termin ich wycofania, zazwyczaj nic już z nimi nie zrobimy. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wycofanymi z obiegu pieniędzmi zainteresują się kolekcjonerzy. Wówczas możemy faktycznie odzyskać ich wartość, czasami nawet z nawiązką.

Może cię też zainteresować:

- Za takie zdjęcia możesz nawet trafić do aresztu. Rząd zamierza przywrócić kontrowersyjny przepis sprzed lat
- Tyle pieniędzy daje się na komunię w 2023 roku. Koperty od rodziny są coraz grubsze
- Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kwota comiesięcznego świadczenia tego seniora może szokować

Więcej o: