Przyspiesz wyjazd do sanatorium. Nie czekaj w kolejce na NFZ i skorzystaj z dofinansowania ZUS

Dofinansowanie sanatorium oferuje nie tylko NFZ. Część pacjentów wymagających rehabilitacji może skorzystać z sanatorium na ZUS, a jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest krótszy czas oczekiwania. Wyjaśniamy, jakie są warunki wyjazdu do sanatorium z ZUS i ile trwa taka rehabilitacja.

Dofinansowanie sanatorium z ZUS ma na celu prewencję rentową. Oznacza to, że rehabilitacja ma umożliwić pacjentowi powrót do pracy lub zapobiegać jej ograniczeniu. Wynikać z tego będą oczywiście pewne ograniczenia. Jakie konkretnie?

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sanatorium NFZ a sanatorium z ZUS. Kto może starać się o skierowanie do sanatorium ZUS?

Jak informuje ZUS, omawiana rehabilitacja lecznicza przysługuje osobom, które:

  • są ubezpieczone w ZUS (czyli pracują zawodowo),
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Co ważne, nie wszystkie choroby będą kwalifikować nas do skorzystania z tej formy pomocy. ZUS sfinansuje nasz wyjazd do sanatorium, jeśli jest on związany z chorobami narządu ruchu, narządu ruchu po wypadku, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznymi, onkologicznymi po operacji raka piersi lub narządu głosu. Warto dodać, że możliwa jest rehabilitacja całodobowa w ośrodku uzdrowiskowym lub w systemie ambulatoryjnym, związana z dojazdami w wyznaczonych godzinach. Co ciekawe, czas oczekiwania na dofinansowanie z ZUS wynosi około dwóch miesięcy, czyli znacznie mniej, niż w przypadku NFZ, gdzie terminy te mogą wynosić nawet rok.

Jak uzyskać dofinansowanie sanatorium z ZUS? Ile trwa pobyt w sanatorium z ZUS?

Pacjent korzystający z dofinansowania sanatorium z ZUS nie ponosi żądnych kosztów. ZUS pokrywa koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia, a także dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Z reguły pobyt w ośrodku trwa wówczas 24 dni, choć ordynator danej placówki może ten czas wydłużyć lub skrócić, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i rokowań dotyczących powrotu do sprawności umożliwiającej pracę.

Aby skorzystać z sanatorium na ZUS, konieczne jest uzyskanie orzeczenia od lekarza orzecznika ZUS, który wydaje właściwe skierowanie. Należy również złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Dokument ten wypełnia nasz lekarz. Kompletny wniosek można złożyć w dowolnej placówce instytucji lub elektronicznie. Co ważne, czas oczekiwania na ponowny wyjazd do sanatorium z ZUS jest znacznie krótszy niż w przypadku NFZ. O kolejne dofinansowanie NFZ możemy starać się dopiero po upływie 18 miesięcy. Korzystając z prewencji rentowej, ponowny wniosek możemy złożyć od razu po zakończeniu wcześniejszego pobytu – o ile mógłby on faktycznie poprawić nasz stan zdrowia.

Więcej o: