O tym elemencie wyposażenia roweru nie możesz zapomnieć. W przeciwnym razie słono zapłacisz

Wsiadając na rower, nie można zapomnieć o obowiązujących przepisach. Policja może skontrolować nie tylko sposób, w jaki poruszasz się jednośladem, ale także jego stan techniczny. Za brak obowiązkowego wyposażenia można dostać wysokie mandat. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem w drogę.

Przy pięknej pogodzie chce się jak najwięcej czasu spędzać na dworze. Z tego powodu wiele osób przesiadło się z samochodu na rower i w ten sposób podróżują do pracy, na zakupy czy po prostu, żeby spędzić przyjemne popołudnie. Rowerzyści powinni jednak pamiętać o tym, że obowiązują ich specjalne przepisy. Dotyczą one nie tylko ruchu drogowego, ale także wyposażenia. Za brak niektórych elementów można dostać srogi mandat.

Zobacz wideo Policja z użyciem dronów wyłapuje łamiących przepisy cyklistów i pieszych. W kilka chwil wpadło 14 rowerzystów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Policja może to sprawdzić

Jeśli przez długi czas rower był nieużywany, warto sprawdzić jego stan techniczny, nim ruszysz w podróż. Policja może wypisać mandat, jeśli niektóre części są niesprawne lub w ogóle ich nie ma. Pamiętaj, że jednoślad powinien posiadać:

  • przynajmniej jeden sprawny hamulec,
  • co najmniej jedno białe lub żółte światło pozycyjne z przodu,
  • jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu,
  • co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Nie spełniając nawet jednego z powyższych wymogów, lepiej nie wyjeżdżaj na drogę. Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru można otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Ponadto warto pamiętać o kasku na głowę. Przepisy nie wymagają takiej formy ochrony, jednak na rowerze nietrudno o wypadek, który może skończyć się tragicznie.

Te przepisy powinien znać każdy rowerzysta. Za ich złamanie grozi surowy mandat

Wybierając się na przejażdżkę rowerem, należy pamiętać o przepisach. Rowerzyści powinni poruszać się tylko po drodze rowerowej. Jeśli takiej nie ma, należy wybrać pas ruchu dla rowerów lub poruszać się po jezdni. Wiele osób boi się jeździć po ulicy i decyduje się pozostać na chodniku. Jednak zgodnie z przepisami poruszanie się po ścieżce dla pieszych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:

  • na drodze z ograniczeniem prędkości powyżej 50 km/h nie ma pasu ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi więcej niż 2 metry,
  • panujące warunki pogodowe stwarzają zagrożenie dla rowerzysty (np. silna ulewa, mocny wiatr lub śnieżyca),
  • masz pod opieką dziecko na rowerze, które nie ukończyło 10. roku życia.

Warto również pamiętać, że po chodniku można poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Za złamanie tych przepisów lub utrudnianie pieszym swobodnego poruszania się po chodniku policjant może wystawić nam mandat w wysokości 300 zł. Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy rowerzysta powinien być trzeźwy. Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny od 1000 do nawet 2500 zł. 

Więcej o: