Przez to pomidory pękają. Ogrodnicy zdradzają, jak tego uniknąć i uratować swoje plony

Dlaczego pomidory pękają? Zastanawia się nad tym spore grono ogrodników. Okazuje się, że jest to związane z nieprawidłową pielęgnacją krzewów. Na szczęście możemy temu zaradzić, jednak musimy działać błyskawicznie. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby uratować warzywa.

Hodowanie pomidorów nie jest łatwym zadaniem. W pielęgnację trzeba włożyć sporo pracy oraz przestrzegać wielu zasad związanych z ich uprawą. Jeżeli zaniedbamy krzaki, może dojść nawet do pęknięć na warzywach w okolicy szypułek. Jak temu zaradzić?

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego pomidory pękają? Jest to konsekwencja nieprawidłowej uprawy

Główną przyczyną pękania dojrzewających pomidorów są przede wszystkim wahania wilgotności gleby (jeżeli pomidory rosną pod folią, na pękanie mają wpływ wahania wilgotności powietrza). Dzieje się tak, gdy np. roślina jest nieregularnie podlewana, ziemia jest wysuszona, a co jakiś czas zostaje obficie podlana. Roślina wówczas będzie próbowała zgromadzić zapas wody i sprawi, że owoce spęcznieją, a skórka pęknie. Oprócz wahań wilgotności na pęknięcia ma również wpływ zbyt niska liczba liści, spowodowana nieumiejętnym ogławianiem krzaków. Jeżeli jednak wyeliminujesz te dwie możliwości z powodów, dla których owoce pomidora mogą pękać, przyczyny mogą mieć podłoże w:

  • nadmiarze azotu - może skutkować to kruchością tkanek a w efekcie wzrasta podatność na pęknięcia;
  • zbyt małej ilości potasu - dzięki temu składnikowi roślina jest mniej podatna na spękania. Mała ilość potasu w glebie spowodowana jest zbyt mocnym zasoleniem;
  • skokach temperatur - najczęściej dzieje się tak późnym latem oraz jesienią. Różnice temperatur wynoszące od 10 do 15 stopni mają negatywny wpływ na odmiany wrażliwe, zwiększając ryzyko pęknięć. 

Aby zapobiec pękaniu, warto odzyskać kontrolę nad pielęgnacją krzaków. Jak tego dokonać?

Jak zapobiegać pęknięciom pomidorów? Dzięki temu roślina będzie mieć idealne warunki do wzrostu

Mimo iż pękanie pomidorów nie jest chorobą, nie chcemy, aby tak się działo. Dlatego warto temu zapobiegać. Zatem co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Przede wszystkim nie należy doprowadzić do przesuszenia się podłoża, w którym rośnie roślina. Podlana po przesuszeniu, nie poradzi sobie z gromadzeniem wody na zapas. Warto zadbać więc aby krzaki miały stałą wilgotność. Jeżeli jednak zdarzy się, że nie podlejesz na czas rośliny, nie podlewaj jej zbyt obficie. Najlepiej stopniowo, małymi kroczkami powrócić do regularności. Oprócz tego warto zadbać o:

  • ściółkowanie - dzięki temu gleba dłużej utrzymuje wilgoć;
  • odpowiednie nawożenie - należy uważać z ilością azotu oraz potasu, nie nawozić gnojówką z pokrzywy podczas owocowania;
  • regulację temperatury (dot. to szczególnie uprawy szklarniowej);
  • odpowiednie ogławianie - które nie pozbawi rośliny zbyt dużej ilości liści. Ich zbyt mała liczba narazi roślinę na mocne działanie promieni słonecznych. 
Więcej o: