Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego gdzie powinny trafiać dane odpady. Nawet wyrzucając karton po pizzy, można popełnić błąd. Dlatego wiedza w tym temacie jest szczególnie ważna. Dzięki odpowiedniej wiedzy segregacja śmieci nie powinna stanowić aż takiego wyzwania.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jedną z najpopularniejszych potraw na świecie jest bez wątpienia pizza. Wiele osób uwielbia zajadać się tą prostą, jednak niezwykle pyszną potrawą. Spożywamy ją nie tylko w restauracjach, ale też zamawiamy z dowozem do domu, gdzie przyjeżdża do nas w kartonowym pudełku. Co zrobić z opakowaniem, kiedy weźmiemy z niej już ostatni kawałek pizzy? W związku z tym, że pudełko jest wykonane z kartonu wiele osób myśli, że powinno znaleźć się w niebieskim pojemniku na odpady, jednak nie jest to dobra odpowiedź. W niebieskich kontenerów wrzucamy tylko i wyłącznie niezanieczyszczone odpady. Niestety pudełka po pizzy zawsze są poplamione tłuszczem, przez co nie nadają się do ponownego przetworzenia. Gdzie zatem wyrzucić takie opakowanie? Zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów pudełka po pizzy należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
Podczas segregacji śmieci często zastanawiamy się, co powinno wylądować w pojemniku na odpady zmieszane, a co nie. Śmieci, które się tam znajdą najczęściej trafiają do spalarni lub instalacji mechaniczno biologicznego przetwarzania odpadków. Wrzucamy tam rzeczy, których nie udało się nam rozdzielić na odpady do ponownego przetworzenia. Oprócz pudełek po pizzy powinny tam trafić także między innymi: kości, zabrudzony papier, zużyte materiały do higieny osobistej, opakowania po środkach czystości, odpadki ze żwirkiem dla zwierząt, kubki, potłuczone szkło. Czego nie należy wyrzucać do zbiornika na odpady zmieszane? Przede wszystkim odpadów niebezpiecznych takich jak: baterie, urządzenia elektroniczne, lekarstwa, odpady medyczne czy świetlówki. Odpady gabarytowe również nie powinny znajdować się w takich kontenerach, w większości te rzeczy należy zanieść do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które działają we wszystkich gminach stacjonarnie, a nawet mobilnie.