Dlaczego wejście do samolotu zawsze jest po lewej stronie? Mało osób zwraca uwagę na ten szczegół

Wejście do samolotu może być dla wielu osób dość stresujące. Mało kto zwraca wówczas uwagę na drobne, lecz interesujące szczegóły. Czy zastanawiałeś się, dlaczego wejście do samolotu zawsze znajduje się po lewej stronie? Odpowiedź może naprawdę cię zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego zawsze wchodzimy do samolotu od jego lewej strony? Gdy planujemy podróż lotniczą, rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy. W rzeczywistości jest kilka powodów, przez które korzysta się z tego rozwiązania. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Zwróć uwagę na jeden szczegół

Przed wejściem na pokład musimy odbyć odprawę, nadać bagaż, a następnie ustawić się przy odpowiedniej bramce. Gdy pojazd jest gotowy do odlotu, pasażerowie ustawiają się w kolejkę w rękawie lotniczym, lub po prostu przed drzwiami maszyny. Te z kolei prawie za każdym razem znajdują się po lewej stronie samolotu. Dlaczego? To w dużej mierze zależy od pilota pojazdu.

Pasażerowie praktycznie nigdy nie wsiadają do samolotu przez drzwi umieszczone po prawej stronie. Wyjątek stanowią małe, dwuosobowe maszyny, do których trudno byłoby się dostać, korzystając wyłącznie z jednego wejścia. W lotach komercyjnych główni piloci przeważnie siedzą po lewej stronie kokpitu. Dzięki temu mogą o wiele łatwiej i dokładniej ustawić maszynę w strefach wsiadania i wysiadania pasażerów. Stąd też linie lotnicze mogły zdecydować się na korzystanie wyłącznie z drzwi znajdujących się na lewej burcie maszyny. Należy pamiętać, że jeśli podróżujący sprawnie opuszczą pokład, to samolot zostanie przygotowany do następnego lotu w o wiele krótszym czasie.

Wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie przez... statki. Historia odgrywa ważną rolę

Układ drzwi samolotu nie zmienia się praktycznie od samego początku lotów komercyjnych. Może to wynikać z historii. Statki, które przez lata stanowiły główny środek transportu, zawsze wpływały do portu, w taki sposób, aby ich lewa burta była skierowana w kierunku doku. Za tą decyzją stoi ułożenie wioseł. Po drugiej stronie statku prawie zawsze znajdowało się wiosło sterowe, odpowiadające za wykonywanie dokładnych manewrów. Aby go nie uszkodzić, sternicy decydowali się wpływać do zatoki właśnie w ten sposób. Zwyczaj ten przeniósł się najpewniej na lotniska i dziś wszyscy pasażerowie wchodzą na pokład od lewej strony samolotu.

Więcej o: