Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dlaczego zawsze wchodzimy do samolotu od jego lewej strony? Gdy planujemy podróż lotniczą, rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy. W rzeczywistości jest kilka powodów, przez które korzysta się z tego rozwiązania.
Przed wejściem na pokład musimy odbyć odprawę, nadać bagaż, a następnie ustawić się przy odpowiedniej bramce. Gdy pojazd jest gotowy do odlotu, pasażerowie ustawiają się w kolejkę w rękawie lotniczym, lub po prostu przed drzwiami maszyny. Te z kolei prawie za każdym razem znajdują się po lewej stronie samolotu. Dlaczego? To w dużej mierze zależy od pilota pojazdu.
Pasażerowie praktycznie nigdy nie wsiadają do samolotu przez drzwi umieszczone po prawej stronie. Wyjątek stanowią małe, dwuosobowe maszyny, do których trudno byłoby się dostać, korzystając wyłącznie z jednego wejścia. W lotach komercyjnych główni piloci przeważnie siedzą po lewej stronie kokpitu. Dzięki temu mogą o wiele łatwiej i dokładniej ustawić maszynę w strefach wsiadania i wysiadania pasażerów. Stąd też linie lotnicze mogły zdecydować się na korzystanie wyłącznie z drzwi znajdujących się na lewej burcie maszyny. Należy pamiętać, że jeśli podróżujący sprawnie opuszczą pokład, to samolot zostanie przygotowany do następnego lotu w o wiele krótszym czasie.
Układ drzwi samolotu nie zmienia się praktycznie od samego początku lotów komercyjnych. Może to wynikać z historii. Statki, które przez lata stanowiły główny środek transportu, zawsze wpływały do portu, w taki sposób, aby ich lewa burta była skierowana w kierunku doku. Za tą decyzją stoi ułożenie wioseł. Po drugiej stronie statku prawie zawsze znajdowało się wiosło sterowe, odpowiadające za wykonywanie dokładnych manewrów. Aby go nie uszkodzić, sternicy decydowali się wpływać do zatoki właśnie w ten sposób. Zwyczaj ten przeniósł się najpewniej na lotniska i dziś wszyscy pasażerowie wchodzą na pokład od lewej strony samolotu.