To uzdrowisko to polska perełka! Mało znane, a podobno z najczystszym powietrzem w kraju

W Polsce nie brakuje miejsc, które przyciągają nie tylko atrakcjami, lecz także piękną okolicą, krajobrazami i korzyściami zdrowotnymi. Uzdrowiska to nie tylko domena Dolnego Śląska. Na mapie kurortów znajduje się bowiem niezwykła Gołdap - jedyne takie miasto na Warmii i Mazurach.

Uzdrowiska przyciągają nie tylko kuracjuszy, lecz także turystów pragnących wypocząć z dala od zgiełku. Nic dziwnego, że cieszą się taką popularnością. Większość miejscowości o tym statusie położonych jest w województwie dolnośląskim. W Polsce funkcjonuje 47 kurortów. Jednym z nich jest Gołdap. To jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach i, jak informuje jej oficjalna strona internetowa, "miasto o najczystszym w Polsce powietrzu".

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Gołdap to jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Co oferuje kuracjuszom?

Gołdap status uzdrowiska klimatyczno-borowinowego ma od 2000 roku. Do miejscowości chętnie ściągają osoby po urazach i wypadkach, ze schorzeniami reumatycznymi czy problemami z kończynami. Wizytę w gołdapskich sanatoriach zaleca się także osobom z chorobami układu nerwowego, problemami kardiologicznymi czy z układem oddechowym. Ci ostatni skorzystają na czystym powietrzu, jakim reklamuje się miasto.

W Gołdapi wydobywane są także lecznicze i mineralne wody, działają w niej pijalnie, chętnie odwiedzane przez kuracjuszy. Czekają na nich również Mazurskie Tężnię Solankowe, minitężnie czy grota solna. Nie brakuje również miejsc do spacerów i rekreacji rowerowych m.in. w Parku Zdrojowym.

Gołdap: co warto zobaczyć? Atrakcje nie tylko dla kuracjuszy

Ale Gołdap to nie tylko miejscowość dla kuracjuszy. Na turystów w okolicy czeka jezioro Gołdap i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej z wieloma szlakami i ścieżkami turystycznymi. Na Pięknej Górze działa także Centrum Sportowo-Rekreacyjne, w którym zimą można skorzystać z narciarskich tras zjazdowych. Latem to dobre miejsce na piesze wędrówki. Na podróżujących czekają też inne atrakcje. Ciekawym zabytkiem jest konkatedra NMP Matki Kościoła z 1560 roku i odbudowana w latach 80. po zniszczeniach wojennych. Na szczycie wieży ciśnień działa punkt widokowy, który pozwala na podziwianie uroków okolicy. W Gołdapi coś dla siebie znajdą też fani historii. W pobliżu sanatorium "Wital" znajdują się bowiem pozostałości głównej kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe.

Więcej o: