Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzwonek dalmatyński naturalnie występuje na górskich zboczach Chorwacji. Często porasta kamieniste i suche tereny, dzięki czemu świetnie radzi sobie z trudnymi warunkami. Jeśli zdecydujesz się zasadzić je w ogrodzie, szybko utworzą prawdziwy "dywan kwiatów". Dowiedz się, jak rozpocząć uprawę i poznaj tajniki pielęgnacji tego gatunku.
Dzwonki dalmatyńskie wyróżniają się rzucającym się w oczy, intensywnym kolorem. Fioletowe kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają dzwony. Z czasem jednak mogą się otwierać, i układać płatki w "gwiazdy". Oprócz charakterystycznego odcienia pąków rośliny zachwycają również szerokimi, zielonymi liśćmi.
Duża odporność na trudne warunki atmosferyczne sprawia, że nie straszna im susza, ani niska czy wysoka temperatura. Dzięki temu ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli zapamiętasz zaledwie kilka prostych reguł, rośliny będą w stanie szybko się rozrastać, pokrywając ziemię w ogrodzie "dywanem kwiatów". Dzwonki dalmatyńskie sprawdzą się również do uprawy w doniczkach. Dowiedz się, kiedy je sadzić oraz poznaj podstawowe zasady pielęgnacji.
Najlepszym okresem na zasadzenie dzwonków dalmatyńskich jest jesień lub wiosna. Jeśli chcesz, aby ziemia w ogrodzie pokryła się "dywanem kwiatów", każda sadzonka powinna być oddalona od kolejnej o 10 cm. Pamiętaj, że są to rośliny wieloletnie. Z tego powodu dobrze zastanów się nad miejscem, w którym rozpoczniesz uprawę. Dzwonki najlepiej rozwijają się na dobrze nasłonecznionych terenach. Rośliny uwielbiają ciepło i doskonale rozwijają się, nawet w przypadku suszy. Z tego powodu, nie musisz martwić się o regularne podlewanie sadzonek. Rób to tylko wtedy, gdy kwiaty narażone są na długotrwałe upały lub od dłuższego czasu nie padało. Pamiętaj także, aby ściąć pąki zaraz po ustaniu pierwszego kwitnienia. Dzięki temu dzwonki ponownie zakwitną w drugiej połowie lata.