Można go spotkać w polskich górach. Niebieskie ślimaki przemierzają popularne szlaki

Na górskim szlaku możemy natrafić na naprawdę nietypowe stworzenie. Jest nim pomrów błękitny - ślimak o naprawdę niezwykłym ubarwieniu. Mięczak o granatowym umaszczeniu przeważnie pojawia się w Karpatach. Czemu zawdzięcza swój wyjątkowy kolor?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomrów błękitny nie jest zwykłym ślimakiem. Wyróżnia się na tle innych mięczaków niezwykłym kolorem. To właśnie przez niego wygląda jak stwór z filmu Science Fiction, lub dzieło szalonego naukowca. W rzeczywistości zwierzę zawdzięcza piękne umaszczenie naturalnym procesom.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Dlaczego pomrów błękitny ma taką barwę? Niektóre okazy mogą wyglądać zupełnie inaczej

Niezwykły ślimak pojawia się zwykle na górskich szlakach Karpat. Jego ulubionym środowiskiem są lasy liściaste lub iglaste, jednak można go znaleźć również w wielu wąwozach. Mięczak jest niezwykle sprawny we wspinaczce - potrafi bez trudu wejść na poziom 1900 m n.p.m. Żywi się przeważnie grzybami i pędami oraz liśćmi niektórych roślin

Skąd bierze się nietypowe umaszczenie zwierzęcia? Wszystko przez rozszczepianie promieni świetlnych na powierzchni skóry mięczaka. Co ciekawe, młode osobniki wcale nie zaskakują swoim ubarwieniem. Przeważnie są brązowe, a wzdłuż ich ciał biegną ciemne podłużne pasy. Ślimaki osiągają dojrzałość płciową po około roku. Wtedy też zmieniają kolor na charakterystyczny ciemny błękit. Niektóre osobniki nie muszą jednak prezentować nietypowych barw. Zdarzają się okazy w odcieniach fioletu lub brązu.

Pieniński Park Narodowy chce zadbać o bezpieczeństwo ślimaków. "Wędrując w górach, patrzmy pod nogi"

Choć bez dwóch zdań pomrów błękitny jest jednym z najładniejszych ślimaków w Polsce, wiele osób nie zauważa go na szlakach. Z tego powodu, podczas spacerów w górach dobrze jest zwracać szczególną uwagę na to, gdzie stawiamy kolejny krok. O zachowaniu ostrożności informuje facebookowy profil Pienińskiego Parku Narodowego.

Wędrując w górach, patrzmy pod nogi i zwróćmy uwagę, czy na szlaku nie ma tego jednego z ładniejszych polskich ślimaków lub innego przedstawiciela świata bezkręgowców i pozwólmy im bezpiecznie dojść tam, gdzie zmierzają.
Więcej o: