Które rośliny warto podlewać drożdżami? Nawóz za grosze sprawi, że będą rosły jak grzyby po deszczu

Nawóz z drożdży jest niezwykle popularnym domowym środkiem do podlewania czy oprysku. Kosztuje kilka złotych i sprawdza się w pielęgnacji wielu popularnych roślin. Dowiedz się, które z nich warto wspomagać za pomocą tej mikstury.

Nawóz z drożdży bardzo dobrze przysłuży się wielu roślinom, sprawiając, że będą bujnie rosły. Jego przygotowanie jest naprawdę proste i tanie. Co ważne, sprawdzi się zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Przepis na nawóz z drożdży. Preparat za grosze zapewni bujny plon

Dlaczego to właśnie ten domowy preparat sprawdza się tak dobrze? Jedną z największych zalet nawozu na bazie drożdży jest stymulowanie systemu korzeniowego rośliny. Dzięki temu rośnie zdecydowanie szybciej i jest w stanie wypuścić bujniejszy plon. Co więcej, bogaty w witaminy i minerały nawóz zapewnia także dobrą ochronę przeciwko różnego rodzaju chorobom. Jak go przygotować?

Na początku zasyp 100 gramów rozdrobnionych drożdży piekarskich szklanką cukru. Następnie odstaw mieszankę na około 2 godziny. Po odczekaniu wyznaczonego czasu całość zalej 10 litrami ciepłej wody. Przez następny tydzień preparat będzie fermentować. Pamiętaj, aby w tym okresie od czasu do czasu przemieszać płyn. Przed użyciem środka należy go jeszcze rozcieńczyć. Na każdą szklankę nawozu przypada 10 litrów wody. Tak przygotowaną cieczą podlej rośliny.

Jakie rośliny warto podlewać nawozem z drożdży? Efekty cię zaskoczą

Domowy nawóz sprawdzi się szczególnie dobrze do podlewania pomidorów i ogórków. Korzystając z niego przy uprawie tych warzyw, zapewnisz im nie tylko niezbędne składniki odżywcze, lecz także ochronisz je przed popularnymi chorobami. Są to m.in. zaraza ziemniaczana czy mączniak rzekomy lub mączniak prawdziwy. Poza tym rośliny podlewane tym preparatem będą pobudzone do wypuszczenia bujnych plonów. Użyj go, a piękne ogórki i pomidory nie będą mieścić się w koszyku podczas zbiorów.

Inne rośliny, które skorzystają z tej pielęgnacji to m.in.:

  • krzewy, takie jak hortensja krzewiasta i porzeczka,
  • krzaczki owocowe, takie jak truskawki lub poziomki,
  • rośliny ozdobne (róże, lawenda),
  • kwiaty doniczkowe, np. storczyk, paproć.
Więcej o: