Ta rzecz z okresu PRL-u jest dzisiaj warta krocie. Koniecznie sprawdź, czy masz ją w starych pudłach

Relikty PRL-u coraz częściej są poszukiwane przez kolekcjonerów, a także osoby, które z kolekcjonerami chciałyby dobić targu. Tym razem jednak wzbogacić możemy się w inny sposób. Chodzi o pewien dokument, który niegdyś posiadło wiele osób. Okazuje się, że po latach odzyskał on swoją wartość.

Książeczki mieszkaniowe były niegdyś bardzo popularną formą oszczędzania w czasach PRL-u. Niestety, w latach 90. zaczęły tracić swoją wartość, więc wiele osób po prostu się ich pozbyła. Spora grupa postanowiła jednak dokument ten zachować i być może do dziś ma go w domu, nawet jeśli o tym nie pamięta. W jaki sposób możemy na nim zyskać?

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Książeczki mieszkaniowe PRL. Niezbędny element oszczędzania

Jak sama nazwa sugeruje, książeczki mieszkaniowe służyły do gromadzenia środków finansowych na mieszkanie. Zaoszczędzone pieniądze były zapisywane w tym właśnie dokumencie, a każdą wpłatę potwierdzali urzędnicy. Po zebraniu odpowiedniej kwoty można było też liczyć na dodatek nazywany premią gwarancyjną. Niemniej hiperinflacja znacząco wpłynęła na wartość zaoszczędzonych aktywów. Okazuje się jednak, że teraz znowu można je spieniężyć.

 

Stare książeczki mieszkaniowe. Kalkulator premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej

Zmiany prawne wprowadzana od lat 90. co prawda zmieniły sposób korzystania z książeczek mieszkaniowych, ale wciąż możemy odzyskać zgromadzone na niej środki, a nawet otrzymać premię gwarancyjną, o ile spełnimy wszystkie wymagane warunki. Jak podaje portal Interia, w tym celu musimy zlikwidować depozyt mieszkaniowy. W ten sposób otrzymamy początkowy wkład i zgromadzone odsetki. Co więcej, jeśli nasza książeczka była założona przed 24 października 1990 roku, to będzie nam przysługiwać również premia gwarancyjna. W tym przypadku musimy też zarejestrować książeczkę mieszkaniową w banku, który ją obsługuje. Pamiętajmy też o przestrzeganiu terminów, które wyznaczy nam placówka.

Warto zaznaczyć też, że możliwości wykorzystania premii gwarancyjne są ograniczone. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal rynekpierwotny.pl, pieniądze te możemy przeznaczyć na:

  • kupno i budowę domu,
  • kupno mieszkania,
  • wkład własny,
  • spłatę starego kredytu spółdzielczego,
  • wpłatę na fundusz remontowy,
  • partycypację w TBS (Towarzystwie Budownictwa Społecznego),
  • remont nieruchomości np. wymianę okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej.

Wysokość premii gwarancyjnej zależy od wysokości poszczególnych wpłat, ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego obowiązującej w kwartale lub roku wpłaty, ceny 1 metra kwadratowego ostatnio ogłoszonej przed okresem złożenia wniosku o likwidację książeczki, a także rodzaju budownictwa, na które wykorzystamy środki. Dokładna kwota zostanie wyliczona przez pracownika banku, choć w celach orientacyjnych możemy skorzystać też z kalkulatora premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej dostępnego online.

Więcej o: