Wiele osób nie wie, gdzie wyrzucić stare buty. Zużyte obuwie powinno trafić do odpowiedniego kontenera

Podczas segregacji odpadów niektóre rzeczy mogą stanowić problem. Jeśli są wykonane z różnych materiałów lub naszym zdaniem nie nadają się do recyklingu, to nie wiadomo, gdzie je wyrzucić. Największy kłopot jest z butami. Wyjaśniamy, co zrobić ze starym obuwiem.

Segregacja śmieci to w dzisiejszych czasach podstawa. Każdy powinien wiedzieć, do którego kontenera należy wrzucić odpowiednie odpadki. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zanieczyszczenia środowiska oraz liczbę śmieci, która w zły miejscu może stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Niektóre przedmioty stanowią jednak problem, jeśli chodzi o segregację. Wiele osób nie wie, gdzie należy wyrzucić stare buty.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie wyrzucić buty? Zużyte obuwie może trafić do jednego z tych miejsc

Segregacja starego, zniszczonego obuwia bywa problematyczna. Buty są zrobione z kilku różnych materiałów, jednak różnią się od rzeczy, które zwykle wyrzucamy do kubła. Jak zatem należy się ich pozbyć? Jest kilka możliwości:

  • Kontenery na ubrania - w wielu miejscach w Polsce na ulicach ustawiono specjalne kontenery na ubrania. Należy do nich wrzucać ubrania, w których już nie chodzimy. Do kontenerów PCK można oddać również zniszczone buty. Wbrew pozorom odpady z tych kubłów nie trafiają bezpośrednio do potrzebujących, a są przerabiane na inne rzeczy, np. paliwa alternatywne.
  • PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) - to właśnie tu można oddać śmieci, których nie umiemy posegregować. Zniszczone odpadki są przetwarzane na inne produkty i w tym przypadku, podobnie jak w poprzednim, stare obuwie zostanie przekształcone w paliwo alternatywne. W PSZOK-u zajmują się również śmieciami, które z uwagi na różnorodność materiału są trudne do posegregowania.
  • Kontener na odpady zmieszane - buty można wrzucić do czarnego kubła, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze damy im w ten sposób drugie życie. Niektóre firmy zajmują się przekształcaniem śmieci zmieszanych w energię, inne zaś wyrzucają je na wysypisko śmieci. Należy wcześniej sprawdzi, co robi z odpadkami przedsiębiorstwo zarządzające kontenerami w twojej okolicy.

Czego nie wyrzucać do śmieci zmieszanych? Tych odpadków możesz pozbyć się gdzie indziej

Jeśli dany śmieć składa się z różnych materiałów i nie nadaje się już do recyklingu, należy go wrzucić do czarnego kontenera na zmieszane odpadki. To najbezpieczniejsze wyjście, jeśli masz wątpliwości, co zrobić z resztkami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie śmieci nadają się do tego kontenera. Nie można tam wyrzucać:

  • opon, mebli i gabarytów,
  • żarówek (należy zanieść je do PSZOK),
  • leków i chemikaliów (przeterminowane leki można oddać do apteki, a chemikalia do PSZOK),
  • odpadów budowlanych (należy zanieść do PSZOK),
  • zużytych baterii i akumulatorów (PSZOK lub specjalne punkty zbiórek baterii),
  • sprzętów elektronicznych i elektrycznych (punkt zbiórki elektroodpadów, lub PSZOK).
Więcej o: