Emerytury pomostowe. Nowości ucieszą wielu pracowników. Prezydent oficjalnie zatwierdził zmiany

Emerytury pomostowe 2023 jeszcze do niedawna były świadczeniami wygasającymi. Teraz jednak to się zmieni dzięki nowelizacji ustawy podpisanej przez Andrzeja Dudę. Wyjaśniamy, jak będą wyglądać nowe emerytury pomostowe, dla kogo są przeznaczone i czemu zmiana jest tak ważna w szerszej perspektywie.

Wspomniana nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została podpisana 16 sierpnia 2023 roku. Jej głównym celem jest zniesienie wygasającego charakteru świadczenia. Inaczej mówiąc, z prawa tego będzie mogło skorzystać znacznie więcej osób.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura pomostowa 2024. Dla kogo będzie świadczenie według nowych przepisów?

Emerytura pomostowa to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to osób, które w trakcie życia wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to zatem takie prace jak m.in. obsługa wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych, obsługa dźwignic, bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza lub metali nieżelaznych czy też prace na morskich platformach wiertniczych. Dodatkowo trzeba spełnić następujące warunki:

  • urodzić się po 31 grudnia 1948 roku,
  • wykonywać prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat,
  • osiągnąć wiek co najmniej 55 (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn),
  • mieć okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące w sumie co najmniej 20 (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn),
  • po 31 grudnia 2008 roku wykonywać  prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej przez 1 dzień.

Dotychczas obowiązywał jeszcze jedne warunek: wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 2009 roku. Ponieważ przyznanie emerytury pomostowej wymaga spełnienia wszystkich warunków, ze świadczenia nie mogły korzystać pracownicy młodsi, którzy dane prace podjęli później. Warunek ten został jednak właśnie zniesiony i po zmianach wymagane będą tylko warunki wymienione powyżej.

Emerytury pomostowe nowości. Zmiany, które znacząco wpłyną na rynek pracy

Perspektywa uzyskania wcześniejszej emerytury na pewno będzie atrakcyjna zarówno dla obecnych pracowników, którzy wciąż są aktywni zawodowo, jak i osób, które dopiero będą rozważały swoją ścieżkę kariery. Zawody uznawane przez ustawę jako prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze są bardzo wymagające i wykonywanie ich aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Gwarancja emerytury pomostowej zachęci więc nowych pracowników, którzy będą mogli zastąpić osoby przechodzące na zasłużony odpoczynek.

Warto na koniec dodać, że skutki wprowadzonych zmian dla wielu osób będą odczuwalne już w niedalekiej przyszłości. Według informacji udostępnionych przez ZUS, w czerwcu 2023 roku urząd wypłacił 40,8 tys. emerytur pomostowych. Już w 2024 roku do tego grona dołączy 7,3 tys. osób, w 2029 roku - 4 tys., a w 2033 roku kolejne 4,8 tys.

Więcej o: