Wspomniana nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została podpisana 16 sierpnia 2023 roku. Jej głównym celem jest zniesienie wygasającego charakteru świadczenia. Inaczej mówiąc, z prawa tego będzie mogło skorzystać znacznie więcej osób.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Emerytura pomostowa to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to osób, które w trakcie życia wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to zatem takie prace jak m.in. obsługa wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych, obsługa dźwignic, bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza lub metali nieżelaznych czy też prace na morskich platformach wiertniczych. Dodatkowo trzeba spełnić następujące warunki:
Dotychczas obowiązywał jeszcze jedne warunek: wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 2009 roku. Ponieważ przyznanie emerytury pomostowej wymaga spełnienia wszystkich warunków, ze świadczenia nie mogły korzystać pracownicy młodsi, którzy dane prace podjęli później. Warunek ten został jednak właśnie zniesiony i po zmianach wymagane będą tylko warunki wymienione powyżej.
Perspektywa uzyskania wcześniejszej emerytury na pewno będzie atrakcyjna zarówno dla obecnych pracowników, którzy wciąż są aktywni zawodowo, jak i osób, które dopiero będą rozważały swoją ścieżkę kariery. Zawody uznawane przez ustawę jako prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze są bardzo wymagające i wykonywanie ich aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Gwarancja emerytury pomostowej zachęci więc nowych pracowników, którzy będą mogli zastąpić osoby przechodzące na zasłużony odpoczynek.
Warto na koniec dodać, że skutki wprowadzonych zmian dla wielu osób będą odczuwalne już w niedalekiej przyszłości. Według informacji udostępnionych przez ZUS, w czerwcu 2023 roku urząd wypłacił 40,8 tys. emerytur pomostowych. Już w 2024 roku do tego grona dołączy 7,3 tys. osób, w 2029 roku - 4 tys., a w 2033 roku kolejne 4,8 tys.