Naukowcy opublikowali najnowsze badania. Wiadomo już, które rasy psów żyją najdłużej

Każdy opiekun chce, żeby jego pupil jak najdłużej żył. Niedawno naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali na łamach magazynu Nature. Okazuje się, że niektóre rasy psów żyją dłużej niż inne. Istnieją jednak również takie, które żyją sporo krócej niż pozostałe.

Każdy opiekun psiaka, chce, by jego przyjaciel, jak najdłużej z nim był. Choć niektóre rasy psów przeżywają nawet do 20 lat, są to raczej odosobnione przypadki. Okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie naukowo sprawdzić, czy nas pupil należy do owych. Badacze przygotowali specjalną listę.

Zobacz wideo „O psie, który jeździł koleją" [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Które rasy psów najdłużej? Eksperci przeprowadzili badania

Psy małych ras żyją zazwyczaj dłużej niż te większych. Najstarszy według Księgi Rekordów Guinnesa to pies Bobi, który majem 2023 roku obchodził swoje 31 urodziny. Poprzednim rekordzistą, który uzyskał tytuł najstarszego psa na świecie, był Spike. To pies rasy chihuahua, który w momencie ustanowienia rekordu miał 23 lata i 43 dni. Według danych z raportu opublikowanego przez naukowców na łamach czasopisma Nature rasą, która żyje najdłużej, jest Jack Russell terrier - długość ich życia wynosi mniej więcej 12,72 lata. Kolejny w kolejce jest  yorkshire terrier, którego długość życia obliczona została na 12,54 lata. Na trzecim miejscu znalazły się psy rasy border collie z 12,10 latami. Zaraz pod nich można zobaczyć rasę springer spaniel, której oczekiwana długość życia wynosi 11,92 lata. Długość życia kundelków wynosi 11,82, a rasy labrador retriever 11,77 lat. Staffordshire bull terrier żyją około 11,33 lat. Cocker spaniele natomiast 11,31 lat. Psy rasy shih tzu również znalazły się na liście z oczekiwaną długością życia wynoszącą 11,05 lat.

Te rasy psów żyją krócej niż inne. Naukowcy wyjawiają przerażającą prawdę

Niestety, choć są rasy, które żyją dłużej niż inne, istnieją również takie, których oczekiwana długość życia jest o wiele krótsza. Na pierwszym niechlubnym miejscu znalazły się buldogi francuskie. Ich oczekiwana długość życia wynosi około 4,5 roku życia. Po nich w rankingu znalazły się buldogi angielskie, których lata życia naukowcy obliczyli na 7,39. Niewiele więcej otrzymały mopsy, których długość życia wynosi 7,65 lat. Kolejny na liście jest buldog amerykański, którego długość życia obliczona została na 7,79 lat. Choć jeden z najstarszych psów na świecie, był psem rasy chihuahua, naukowcy obliczyli ich oczekiwane lata życia na 7,91. Po nich na liście znalazły się psy rasy husky, których długość życia wynosi około 9,53 lat.

Więcej o: