O tych ulgach seniorki nie mają pojęcia. W niektórych przypadkach zapłacą prawie 40 proc. mniej

Kwoty świadczeń emerytalnych przy wzroście kosztów życia pozostawiają wiele do życzenia. Spora część seniorów wciąż boryka się z problemem dopięcia domowego budżetu. Z pomocą mogą przyjść poszczególne ulgi. Seniorki mogą liczyć na liczne zniżki. Gdzie szukać oszczędności? Opcji jest kilka.

Seniorzy po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, co znacznie obniży koszty ich życia. Jakie usługi objęte są zniżkami? Możliwości jest wiele, tylko trzeba o nich wiedzieć. Oto niektóre z nich.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulgi dla emerytek po 60. roku życia. Komunikacja miejsca może być za darmo 

Kobiety po ukończeniu 60. roku życia oraz mężczyźni, którzy mają 65 lat, otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych legitymację emeryta. Od 1 stycznie 2023 ten dokument obowiązuje również w wersji elektronicznej i można wygenerować go poprzez indywidualne konto w aplikacji mObywatel. Legitymacja emeryta uprawnia m.in. do: 

 • ulgi w wysokości 37 proc. na dwa przejazdy koleją, 
 • wyrobienia paszportu za 70 złotych,
 • zniżek na komunikację miejską - zasady ustalają władze poszczególnych gmin. 

W niektórych miastach seniorzy mogą korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo. Taka ulga obowiązuje na przykład w:

 • Warszawie, 
 • Poznaniu, 
 • Łodzi, 
 • Wrocławiu, 
 • Katowicach, 
 • Krakowie. 

Zniżki dla seniorów 2023. Seniorki obejmuje zwolnienie z abonamentu RTV

Niektórzy seniorzy mogą również zostać całkowicie zwolnieni z opłat w ramach abonamentu RTV. Ulga przysługuje osobom, które:

 • skończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury (istnieje próg dochodowy), 
 • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń). 

W przypadku osób poniżej 75. roku życia obowiązuje jeden istotny warunek. Otóż przysługujące im comiesięczne świadczenia nie mogą przekraczać wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia. Aby uniknąć opłat, należy złożyć odpowiednie oświadczenie w placówce Poczty Polskiej

Jakie ulgi dla seniorów w 2023 roku? Darmowe leki to nie wszystko  

Dodatkowo osoby, które ukończyły 75. rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą za darmo otrzymać leki przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego. W tym przypadku chodzi o środki znajdujące się na wykazie opublikowanym przez Ministerstwo zdrowia. Tutaj najważniejsze jest to, aby w polu "kod od uprawnień dodatkowych" została wpisana litera S. Co więcej, istnieje także coś takiego, jak Ogólnopolska Karta Seniora, która uprawnia do korzystania z ulg w punktach pozostających we współpracy ze stowarzyszeniem MANKO. Niestety, nie jest ona bezpłatna. Koszt jej wyrobienia na rok to 35 złotych. Dzięki niej można uzyskać zniżki w różnych uzdrowiskach, instytucjach kultury czy sanatoriach

Więcej o: