Zasadź je w ogrodzie, a szkodniki będą tylko wspomnieniem. Ta roślina działa jak naturalny odstraszacz

Wielobarwne kwiaty, które odstraszają swoim zapachem? Mowa oczywiście o aksamitach, będących piękną ozdobą dla naszych rabatek. Niewiele osób wie, że mogą one okazać się bardzo pomocne w naszym ogrodzie. Ich intensywny zapach bowiem odstrasza szkodniki.

Aksamitki są najlepiej znane dzięki swoim wielobarwnym i pięknym kwiatom. Niestety ich intensywny i niezbyt przyjemny zapach często staje na przeszkodzie w posiadaniu ich w ogrodzie. Okazuje się jednak, że może być to duży błąd, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim warzywa, owoce czy duża ilość roślin ozdobnych.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Aksamitki mogą być bardzo pomocne w ogrodzie. Ich zapach jest jak bariera ochronna

Aksamitka jest rośliną, która należy do rodziny astrowatych. W naturze można ją spotkać w Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce jest jednak uprawiana jako ozdoba rabatek. Zazwyczaj osiąga wysokość od 30 do 50 centymetrów. Charakteryzuje się przede wszystkim kolorowymi i intensywnie pachnącymi kwiatami. Jej barwy różnią się w zależności od gatunku: od żółtej poprzez pomarańcz i czerwień, aż po brąz. Aksamitka kwitnie od czerwca do października. Idealnym stanowiskiem dla tej rośliny, będzie miejsce ciepłe i nasłonecznione. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna. W naturze te rośliny są mocno narażone na działanie silnych deszczów i wiatrów, dzięki czemu nie ma konieczności osłaniania ich, gdyż są uodpornione na takie warunki. Aksamitki świetnie sprawdzą się w skrzyniach, donicach i na rabatach. Można je wkomponować w inne rośliny ozdobne. Warto również zastanowić się nad umieszczeniem ich w pobliżu ogródka warzywnego, ponieważ mają bardzo pozytywny wpływ na otoczenie. 

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu? Te kwiaty są piękne, ale ich zapach może zniechęcać 

Wartym zaznaczenia jest fakt, że rośliny te stanowią naturalną barierę ochronną dla innych. Ich specyficzny zapach, który zniechęca do zasadzenia, może się okazać bardzo pomocy. Za jego sprawą bowiem aksamitki odstraszają szkodniki. Posadzenie w ogrodzie tych kwiatów jest świetną bronią w walce z nicieniami glebowymi. Te szkodniki najczęściej atakują czosnek, cebulę, selera, pietruszkę czy bób. Sadzonki aksamitki przyciągają do siebie nicienie i pozwalają im na sobie żerować, gdyż owady nie wyrządzają im szkody. Zapach tej rośliny nie jest jednak przyjemny i zachęcający dla nornic i kretów. Choć te zwierzęta mogą się okazać pożyteczne, jeśli chodzi o usuwanie szkodników z ogrodu, to mogą rujnować korzenie roślin. Sadząc aksamitkę w pobliżu warzyw, będziemy mieć pewność, że te zwierzęta nie zbliżą się do upraw. Jakby tego było mało, roślina odstrasza również mszyce i mrówki. Sprawdzi się więc w okolicy porzeczek, drzew owocowych czy róż. Może także przyciągać naturalnych wrogów tych szkodników. Aksamitki są również naturalnym odstraszaczem dla komarów. Ich zapach sprawia, że nie będą się chciały zbliżać do miejsc, gdzie są zasadzone. Trzeba jednak uważać, ponieważ przyciągają ślimaki. Szkodniki chętnie osiadają na tych kwiatach.

Więcej o: