Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Wiadomo już, kiedy wypadają ferie i inne dni wolne od nauki

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 jest już za rogiem, jednak nastąpi ono nieco później niż zazwyczaj. Wielu uczniów żegnających wakacje na pewno zastanawia się też, kiedy będą kolejne dni wolne. Wyjaśniamy zatem, jak wygląda kalendarz szkolny 2023/24 i w jakich terminach przypadają ferie 2024.

Wypoczynek jest ważny dla każdego z nas, niezależnie od wieku. Nic więc dziwnego, że uczniowie mogą zastanawiać się już, kiedy znowu będą mieli okazję do słodkiego leniuchowania. Informacja ta przyda się niewątpliwie też rodzicom, którzy będą mogli odpowiednio zaplanować wspólny czas wolny.

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zaczyna się rok szkolny 2023/2024? Dni wolne od szkoły 2023/2024

Tradycyjnie rok szkolny w Polsce rozpoczyna się 1 września. W 2023 roku jednak dzień ten przypada w piątek, w związku z czym rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przesunięto na poniedziałek 4 września. Niestety na następną dodatkową przerwę będzie trzeba poczekać aż do 1 listopada (środa). Miesiąc później zacznie się natomiast przerwa świąteczna, która potrwa od soboty 23 grudnia do poniedziałku 1 stycznia. Styczeń i luty to czas ferii zimowych, których terminy zostaną omówione w dalszej części artykułu. Na przełomie maja i kwietnia wszystkich uczniów czeka przerwa wielkanocna od 28 marca do 2 kwietnia. Maj z kolei to trzy dodatkowe dni bez szkoły: Święto Państwowe 1 maja (środa), Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek) i Boże Ciało 30 maja (czwartek). Warto zauważyć, że wolne od szkoły są także:

  • 14 października - Dzień Nauczyciela,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli.

W nadchodzącym roku szkolnym przypadają one jednak w sobotę, więc nie jest to dodatkowy czas wypoczynku. Jeśli chodzi o zakończenie wszystkich lekcji, to nastąpi ono w dniu 24 czerwca 2024 roku lub 26 kwietnia dla uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia.

Ferie zimowe 2024. Wielkopolskie będzie musiało poczekać dłużej z kilkoma innymi województwami

Jak co roku, ferie zimowe 2024 zostały podzielone na turnusy w zależności od województw. Warto mieć to na uwadze już zawczasu, aby zaplanować wyjazd z dzieckiem. Terminy ustalone na nadchodzący rok szkolny wyglądają następująco:

  • 15 - 28 stycznia 2024 dla województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego;
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024 dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024 dla województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego;
  • 12 - 25 lutego 2024 dla województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Więcej o: