Oto co sadzić we wrześniu w ogrodzie, aby wiosną wyglądał jak zaczarowany. Te rośliny będą idealne

Zastanawiasz się kiedy sadzić krokusy? Odpowiedź na to pytanie może wydać się nieoczywista. Okazuje się, że wrzesień jest idealnym miesiącem, żeby zasadzić naprawdę dużą część roślin. Sprawdziliśmy, co warto wsadzić na rabatę, by wiosną ogród zachwycał.

Wrzesień jest świetnym miesiącem na doskonalenie naszego przydomowego ogródka. Jeśli będziemy pilnować terminu, posadzone przez nas rośliny i cebulki, będą mogły zachwycać już w kolejnym sezonie. Dlatego też dobrze jest rozplanować to, jak nasz ogród ma wyglądać wiosną. Sprawdzamy, jakie rośliny warto posadzić we wrześniu.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić cebulki tulipanów? Wrzesień będzie najlepszym miesiącem

Wrzesień dla ogrodników jest równoznaczny z końcem lata. Na szczęście wciąż panujące wysokie temperatury i coraz częstsze odpady są idealnymi warunkami, by zabrać się do sadzenia. Wrzesień jest najintensywniejszym miesiącem i często ostatnią szansą na posadzenie wielu roślin. Na początku miesiąca możemy wsadzić na nasze rabaty takie rośliny cebulowe jak narcyzy czy korony cesarskie lub pokusić się o posadzenie piwonii. W połowie miesiące sadzić można już większą ilość roślin. Zaliczają się do nich:

 • krokusy,
 • hiacynty,
 • szafirki,
 • rannik,
 • przebiśniegi,
 • cebulice.

Jeśli chodzi natomiast o końcówkę miesiąca, nadchodzi wtedy czas na sadzenie:

 • czosnek ozdobny,
 • puszkinie,
 • irysy cebulowe,
 • tulipany,
 • hiacyntowe.

We wrześniu można również sadzić byliny. Ich naziemne części zanikają na zimę. Jednak dobrze ukorzenione przetrwają nawet najniższe temperatury i zachwycą nas wiosną. Warto posadzić: liliowce, jeżówki, bergenie czy tawułki.

Co sadzić we wrześniu? Niektóre warzywa dadzą plony jeszcze jesienią

We wrześniu można również sadzić najróżniejsze drzewa i krzewy, które potrzebują czasu, żeby mogły się na dobre ukorzenienie się przed początkiem mrozów. Należą do nich drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste, które nie zrzucają liści na zimę. To również idealny czas na posadzenie drzew owocowych i ozdobnych. Wszystkie rośliny, które sprzedawane są w pojemnikach, powinny się dobrze przyjąć w tym czasie. Nadchodząca jesień i zima nie oznacza również przerwy nad pracą w ogródku warzywnym. Wrzesień jest świetnym miesiącem, by zabrać się za sadzenie truskawek ze świeżych sadzonek, dzięki temu zapewnimy im odpowiednio dużo czas na dobre ukorzenienie się przed zimą. WIele z posadzonych we wrześniu roślin może nam zapewnić plony jeszcze jesienią. Należą do nich na przykład: rzodkiewka, koperek, szczypior, sałaty, rukola, roszponka, czy szpinak będą się dobrze rozwijać nawet do początku zimy.

Więcej o: