Największy szczupak w Polsce. Tytuł rekordzisty od pół wieku należy do tego samego olbrzyma

Chyba każdy wędkarz liczy na to, że jego kolejny łup to będzie największa złowiona ryba w Polsce. O pobiciu rekordów słyszy się czasami w odniesieniu do karpia, okonia czy suma. Największy szczupak w Polsce pozostaje jednak oficjalnie ten sam od 1970 roku, choć wiążą się z tym pewne kontrowersje.

Złowienie wyjątkowo dużej ryby wiąże się z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy i gdzie najlepiej jest udać się na połów. Szczupak jest jednak gatunkiem wyjątkowo nieuchwytnym. Ryba ta to silny i agresywny drapieżnik, który nie poddaje się bez walki, wiec dużą rolę odgrywa tu także szczęście.

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile cm miał największy szczupak w Polsce? Rekord wciąż jest dyskutowany przez wędkarzy

Według oficjalnego rekordu największy szczupak w Polsce  został złowiony przez Mariana Polawczyka w 1970 roku, czyli 53 lata temu. Jest to zarazem najdłużej utrzymujący się rekord odnotowany przez Polski Związek Wędkarski. Ryba ważyła 20,8 kg i miała 130 cm długości. Rekord ten udało się jednak pobić po upływie sześciu lat, w 1976 roku - a właściwie stało się tak tymczasowo. Wacław Biagan złowił szczupaka o długości 128 cm i wadze 24,10 kg. Niestety rekord ten został późnej unieważniony ze względów proceduralnych, a tytuł powrócił do ryby z 1970 roku. Opinie na temat tej decyzji są podzielone wśród wędkarzy nawet dzisiaj. Niemniej, jeśli komuś uda się złowić szczupaka olbrzyma i postanowi to zgłosić, jego zdobycz będzie porównywana z lżejszym, ale dłuższym wynikiem.

 

Jak duży może być szczupak? Rekord świata to prawdziwy gigant

Przeciętny dorosły szczupak waży około 10 kilogramów. Większe osobniki zdarzają się dość rzadko. Nie oznacza to oczywiście, że gatunek ten nie może być większy. Obecnie obowiązujący rekord świata został pobity w 2019 roku w Czechach. Wyczynu tego dokonał Lukas Matejka, a złowiony olbrzym miał 133 cm długości i ważył 26,7 kg. Poprzedni rekord należał do Lothara Louisa, który złowił rybę o długości 138 cm i wadze 25 kg.

Na koniec warto dodać, że jeśli chcielibyśmy dołączyć do grona wspomnianych powyżej rekordzistów w skali krajowej lub światowej, to powinniśmy wiedzieć, kiedy jest najlepiej wybierać się na szczupaka. Optymalna pora roku to miesiące od maja do listopada, przy czym szczyt aktywności tego gatunku ryb przypada na maj i październik. Na połów powinniśmy wybierać wody stojące. Wiosną i latem lepiej sprawdzą się małe zbiorniki, które szybciej się nagrzewają, natomiast jesienią możemy spróbować szczęścia w większych jeziorach i zalewach. Szczupaki lubią stabilne warunki pogodowe i ciśnienie atmosferyczne utrzymujące się na poziomie 1000 hPa. Jeśli zaś chodzi o porę dnia, największe szanse na udane łowy będziemy mieć o świcie. Co więcej, żywa przynęta będzie znacznie skuteczniejsza niż przynęta sztuczna. W tym celu możemy wykorzystać małe karasie, płocie lub ukleje o długości około 10-18 cm.

Więcej o: