Kiedy najlepiej sadzić tuje? Poznaj patent ogrodników, a sąsiadom opadnie szczęka

Tuje od lat cieszą się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także doskonale się sprawdzą, jako naturalne ogrodzenie. Aby się zdrowo rozwijały, należy dowiedzieć się, kiedy sadzić tuje. Poznaj najlepsze terminy na rozpoczęcie uprawy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednym z ważniejszych czynników przy sadzeniu tui jest termin, w którym zdecydujemy się rozpocząć uprawę. Wybierając idealny okres, zapewnisz roślinie nie tylko idealne warunki do rozwoju, ale i przyspieszysz ich wzrost. Dowiedz się, kiedy się za to zabrać, a żywotniki odwdzięczą ci się pięknym wyglądem.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kiedy sadzić tuje? Idealny termin znajdziesz w kalendarzu ogrodnika

Najlepszy termin na sadzenie tui zbliża się wielkimi krokami. Jeśli zajrzymy do kalendarza ogrodnika, dowiemy się, że można to zrobić w dwóch okresach - pomiędzy wrześniem a październikiem oraz na wiosnę, od marca do maja. Pierwszy z nich sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku żywotników zasadzonych w doniczkach. Jeśli jednak chcesz skorzystać z roślin kupionych bezpośrednio ze szkółki, zdecyduj się na drugi termin.

Pamiętaj także, że tuje najlepiej rozwijają się na kwaśnym podłożu. Zadbaj także o odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym rozpoczniesz uprawę. Przede wszystkim musi być dobrze nasłonecznione. Co więcej, upewnij się, że rośliny są odpowiednio osłonięte przed wiatrem. Mroźne powiewy zimowego powietrza mogą znacznie zaszkodzić roślinie.

Sprawdzone triki na pielęgnacje tui. Poznaj najlepsze sposoby na zadbanie o rośliny

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla tui jest ich przycinanie. Aby jednak był skuteczny, należy wiedzieć, kiedy go wykonać. Zbyt wczesne skrócenie pędów narazi je na przemarznięcie, natomiast za późne pobudzi je do wzrostu na chwilę przed przymrozkami. Pamiętaj także, aby nigdy nie przycinać gałązek tui w czasie deszczu lub zaraz przed nim.  

Więcej o: