W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo wyróżnia dwie sytuacje

W jakim wieku musi być dziecko, żeby mogło zostać samo w domu? Przepisy w tej kwestii są nieco skomplikowane. Według Kodeksu wykroczeń zostawienie pociechy, która nie ukończyła jeszcze 7. roku życia, podlega karze. Sprawa ma się jednak nieco inaczej w prawie administracyjnym.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każde dziecko rozwija się w różnym tempie. Niektóre pociechy o wiele szybciej się usamodzielniają. Warto więc zadać pytanie, czy 7-letnie dziecko może zostać w domu bez opieki dorosłego? Poznaj, co mówią o tym zapiski prawne.

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

Kiedy można zostawić dziecko samo w domu. Przepisy Kodeksu wykroczeń i prawa administracyjnego mocno się różnią.

Ile lat musi mieć dziecko, żeby mogło zostać samo w domu? Według art. 106 Kodeksu wykroczeń powinno mieć skończone 7 lat. Każdy, kto pozostawi młodszą pociechę bez opieki, podlega grzywnie albo naganie. Osoby niezdolne rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem również powinny podlegać stałemu nadzorowi. W przypadku zaniedbania tego obowiązku prawo przewiduje podobne kary.

Jeśli jednak zajrzymy do zapisków zawartych w prawie administracyjnym, możemy zobaczyć zgoła inne przepisy. Według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. dziecko musi mieć co najmniej 8 lat, żeby zostało samo w domu. Przeczytamy to w art. 32 ust. 1:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

Jak przygotować dziecko do samodzielnego pobytu w domu? Pamiętaj o tych zasadach

Każdy rodzic, który planuje pozostawić dziecko bez opieki, chociaż na moment, musi pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Maluchowi należy przekazać podstawowe instrukcje o tym czego wolno, a czego nie wolno robić podczas nieobecności dorosłych. Co więcej, pociecha powinna także wiedzieć, do kogo powinno się zgłosić w przypadku nieprzewidzianych wypadków, problemów lub niecodziennych sytuacji. 

Więcej o: